Wczytuję dane...

Jak wybrać kubotan?


Kubotan, czyli broń służąca samoobronie, wywodząca się z Japonii, robi obecnie bardzo dużą karierę zarówno w naszym kraju, jak i poza jego granicami. Trudno się temu dziwić – znakomicie nadaje się zarówno do zadawania skutecznych ciosów potencjalnemu napastnikowi, jak i uciskania konkretnych sfer czy punktów na jego ciele.


Najczęściej występuje w charakterze breloka do kluczy o długości czternastu centymetrów, wykonanego z bardzo twardego plastiku. Ma kształt walca. Co istotne, w naszym kraju jak dotąd nie pojawiły się żadne osobne przepisy prawne, które regulowałyby używanie kubotanu, w wielu krajach jednak są tego typu ograniczenia.


Kiedy chcemy kupić egzemplarz dla siebie, najpierw zastanówmy się nad kilkoma kwestami – po przemyśleniu ich bowiem z pewnością uda nam się nabyć model idealny, niczym skrojony na miarę.


Co zatem warto wziąć pod uwagę przed zakupem?


Przeanalizujmy dokładnie, czy materiał, z którego interesujący nas kubotan jest wykonany, charakteryzuje się odpowiednim stopniem wytrzymałości. Wszak nie może on pęknąć podczas nacisku, bo z pewnością nie spełni on wówczas swojej funkcji w sytuacji nagłego zagrożenia naszego zdrowia, życia albo bezpieczeństwa.

Musimy także znaleźć równowagę, jeśli chodzi o wagę narzędzia samoobrony. Mamy go nosić przy pęku kluczy, zatem bardzo ciężki być nie może. Jednocześnie zbyt lekki egzemplarz z pewnością nie będzie charakteryzował się interesującą nas wytrzymałością.


Pamiętajmy także o długości – specjaliści przekonują, iż jeśli zamkniemy go w naszej pięści, zbyt duża jego część nie powinna wystawać po bokach.


Koniecznie weźmy pod uwagę także kwestię jego noszenia na co dzień, powinien on być raczej niewidoczny dla osób postronnych. Dlatego też jego kolor musi jak najbardziej wtapiać się w barwę otoczenia. Przecież nikomu nie zależy na tym, by jego kubotan był łatwo dostrzegalny, wszak ma stanowić element zaskoczenia wówczas, gdy nastąpi starcie z napastnikiem.


Pamiętajmy też, czemu ta broń służy. Przypomnijmy, iż w grę wchodzi zadawanie ciosów i uciskanie konkretnych elementów na ciele (krtań, szyja, połączenia stawów, kości, twarz czy sploty nerwowe). Nie może mieć zatem ostrego zakończenia, powinno być ono natomiast lekko zaokrąglone.


Musimy zdawać sobie sprawę z faktu, iż posiadanie tak niepozornej broni, jak kubotan może uratować nasze życie w sytuacji ekstremalnej. Mimo niewielkich rozmiarów jesteśmy w stanie skutecznie unieszkodliwić przeciwnika, nie pozwolić mu zrobić sobie krzywdy, jednym słowem - bronić się. Nie ma sensu jednak kupować pierwszego lepszego modelu, warto zadbać o to, by był on dla nas nie tylko praktycznym, ale i wygodnym i komfortowym rozwiązaniem. Na rynku zdecydowanie jest w czym wybierać, producenci zadbali o to, by zapewnić nam kubotany różniące się od siebie między innymi wagą, twardością czy długością.


Każdy powinien zatem spokojnie rozważyć wszelkie kwestie, by móc wybrać egzemplarz odpowiedni dla siebie. Wówczas, gdy zdarzy się niebezpieczna sytuacja, nie będziemy czuć się bezbronnymi…

Google+