Wczytuję dane...

3 sposoby na pozbycie się gazu pieprzowego z oczu

Gaz pieprzowy znajdujący się w pobliżu oczu powoduje silny dyskomfort. Pojawia się bowiem silne pieczenie, nierzadko także zapalenie skóry. Najbardziej narażone na szkodliwe skutki działania owego gazu narażone są jednak osoby cierpiące na astmę. Zdarzyć się jednak może, iż gaz ten przypadkowo znajdzie się w okolicach naszych gałek ocznych. Jakie są sposoby na poradzenie sobie z tym problemem? Zapraszamy do lektury!


Pierwsza z metod to nic innego jak szybka i zdecydowana, dynamiczna reakcja. Pamiętajmy tym, aby nie dotykać oczu, choć jest to czynność raczej naturalna i instynktowna. Należy natomiast szybko mrugać oczami, gdyż przyniesie nam to ukojenie. Posiadacze szkieł kontaktowych powinni szybko je usunąć, ponieważ resztki gazu przykleją się z pewnością do ich powierzchni. W końcowym etapie zaburzamy twarz w czystej, chłodnej wodzie. Musimy jednak w pełni zdawać sobie sprawę z faktu, iż podrażnienie gałek ocznych z pewnością nie zniknie w przeciągu chwili. Może ono się bowiem utrzymywać nawet przez dwie godziny. Jeśli zaś podrażnienie trwa znacznie dłużej, a problem wydaje się nasilać, lepiej skonsultować się z lekarzem, udając się do szpitala. Wszyscy chorzy na astmę muszą pamiętać, że w ich przypadku mogą pojawić się problemy z oddychaniem.


Druga metoda także wiąże się z użyciem wody. Musimy pamiętać, iż gdy nie mamy jej przy sobie (na przykład w plastikowej butelce), możemy wykorzystać choćby tę znajdującą się w pobliskiej fontannie czy też innym zbiorniku. Jak najbardziej użyjmy także w tym celu mydła lub innego delikatnego, który pomoże nam w zmyciu osadu z gazu pieprzowego. Jeśli przygotowujemy mydlany roztwór, zastosujmy proporcję: jedna czwarta detergentu, trzy czwarte zimnej wody. Świetnie sprawdzą się także zwyczajne krople do oczu. Jedna uwaga – pod żadnym pozorem nie trzyjmy oczu!
Sposób trzeci to wykorzystanie mleka. Zapewne każdy z nas ma je w swoim domu. Wystarczy po prostu wylać sporą jego ilość na twarz. Mimo że nasze oczy będą wówczas zamknięte, ich podrażnienie z pewnością w znacznym stopniu się zmniejszy. Specjaliści podkreślają jednak, iż mleko jest substancją mniej sterylną niż woda i to ta druga metoda jest przez nich częściej polecana. W przypadku mleka również musimy w pełni zdawać sobie sprawę z faktu, iż ból i pieczenie z pewnością nie ustąpi w kilka chwil i musimy uzbroić się w cierpliwość. Zaznaczmy także, że już po użyciu mleka warto przepłukać twarz i okolice oczu także czystą, chłodną wodą. Zapomnijmy także o zasłanianiu ich bandażem czy ściereczką albo czymkolwiek innym. Podrażniona skóra bowiem musi mieć dostęp do świeżego powietrza, dzięki temu z pewnością szybciej dojdzie do siebie.


Możemy również skorzystać ze specjalnych chusteczek przeznaczonych do usuwania skutków ataku gazem pierzowym.
Gaz pieprzowy  w naszych oczach to nic przyjemnego – na szczęście są sprawdzone sposoby na skuteczne pozbycie się tej substancji! Jeśli zdarzy się tego typu sytuacja, nie panikujmy, nie trzyjmy oczu, lecz wykorzystajmy jedną z trzech podanych w owym tekście metod. Ulga dość szybko będzie odczuwalna!

Google+