Wczytuję dane...

Boisz się pogryzienia przez psa?

Pies — najlepszy przyjaciel człowieka — niekiedy okazuje się agresywnym drapieżnikiem. Od czasu do czasu słyszymy doniesienia prasowe dotyczące podgryzień przez psy. Jak ochronić się przed taką sytuacją?


Jakie jest zagrożenie pogryzieniem przez psy? 

Co jakiś czas w mediach pojawiają się wiadomości dotyczące pogryzień przez psy, którym padają przypadkowe osoby, zwłaszcza małe dzieci. W Polsce niestety nie przeprowadza się żadnych statystyk, które pokazywałoby jakie faktycznie jest zagrożenie pogryzieniem przez psy w naszym kraju. Jeżeli za punkt wyjścia przyjęlibyśmy dane z krajów takich jak Holandia, Kanada czy USA (bo tam takie przypadki są zliczane), to okazuje się, że wypadki pogryzienia psa nie zdarzają się stosunkowo często (w porównaniu do innych zagrożeń, jakie na nas czyhają w życiu codziennym). Jednak nie można tego zagrożenia bagatelizować. Psy to zwierzęta przyjacielskie i łagodne, ale jak każde drapieżniki niekiedy pokazują swoją dziką naturę.


Gdzie  i kiedy możesz zostać pogryziony?
Jak wynika z zagranicznych statystyk, najczęściej do pogryzienia dochodzi w domu lub na trawniku przed domem a ofiarami pogryzienia są dzieci zwłaszcza chłopcy (w wieku 5- 9 lat), członkowie rodziny lub ich znajomi. Jeżeli chodzi o rasy psów,  to w USA na szczycie statystyk znajdują się: pit bulle i ich mieszańce, rottweilery, owczarki niemieckie a w Holandii — rottweilery, golden retrievery i labradory. Ja widać w większości przypadków ofiara jest pogryziona przez rasę psa, która nie zawsze jest uznawana za agresywną (np. golden retriwery) a do tego są to psy, które znajduje się pod ich opieką. Wśród takich pogryzionych dzieci bardzo często pojawia się potem specyficzny rodzaj fobii cynofobia — lęk przed psami. Do takiego lęku niedawno w mediach przyznała się m.in. aktorka serialowa Julia Kamińska, która w dzieciństwie została pogryziona właśnie przez czworonoga.


Pogryzieni możemy zostać również przez obcego psa i tutaj sytacja robi się już bardziej niebezpieczna, a i samo pogryzienie bywa groźniejsze (nie znamy psa, nie jesteśmy w stanie “przywołać do porządku” nie wiemy, czy ten pies był szczepiony). Zaatakowani możemy być w każdym miejscu i o każdej porze dnia: podczas spaceru po parku, podczas joggingu, w trakcie jazdy na rowerze, na wycieczce w górach. Szczególnie narażeni na atak są listonosze oraz kurierzy, którzy przy okazji swojej pracy muszą wchodzić na tereny ogrodzonych posesji. Zagrożenie pogryzieniem wzrasta w trakcie wakacji, kiedy bardzo często pojawiamy się w obcych miejscach i mamy kontakt z bezpańskimi psami.




Jak  zminimalizować niebezpieczeństwo pogryzienia?

Przede wszystkim nie prowokować zwierzęcia. Pies rzadko atakuje człowieka bez powodu.Zazwyczaj jest reakcja na zachowanie człowieka. Możemy również zaopatrzyć się w specjalny gaz przeciwko psom, dzięki któremu będziemy w stanie odeprzeć atak agresywnego zwierzęcia. Dobry produktem jest gaz pieprzowy na psy Protector Dog amerykańskiej firmy Sabre. Gaz nie tylko jest skutecznym, ale również humanitarnym narzędziem obrony. Używając go osiągniesz efekt (unieszkodliwisz zwierzę) i jednocześnie nie spowodujesz trwałych obrażeń u psa, który nas zaatakował.

Google+