Wczytuję dane...

Podróżowanie z gazem pieprzowym. O czym pamiętać?

Podczas wyjazdu za granicę warto zabrać ze sobą coś, co zagwarantuje nam poczucie bezpieczeństwa. W tej roli znakomicie sprawdzi się gaz pieprzowy. Czy możemy podróżować z gazem za granicę? Z jakimi obostrzeniami musimy się liczyć?


Nie wszędzie wjedziesz z gazem
W Polsce możemy legalnie nabywać i posiadać gaz pieprzowy, ale nie we wszystkich krajach ta broń jest dozwolona. Dotyczy to zarówno krajów położonych w Europie, jak i na innych kontynentach. Zanim zdecydujesz się na wyjazd za granicę, z gazem pieprzowym w bagażu, sprawdź, czy robisz to zgodnie z prawem, abyś nie naraził się na niepotrzebne nieprzyjemności. Posiadanie gazu pieprzowego przez cywili jest np. zakazane w takich krajach jak Dania, Grecja, Malta, w Holandia, Norwegia czy Turcja. W Finlandii na posiadanie musisz mieć specjalne zezwolenie. Zabrać gaz pieprzowym możesz natomiast bez problemu do Niemiec oraz Czech. Więcej na temat posiadania gazu pieprzowego w krajach Europy w tekście=> Gaz pieprzowy i jego legalność w Europie.
Jeżeli chodzi o kraje zlokalizowane poza Europą to na pewno nie możesz go wwozić do Chin oraz Brazylii. W USA legalność gazu pieprzowego określają osobne przepisy w każdym stanie. Zobacz więcej => 
Gaz pieprzowy i jego legalność w wybranych krajach poza EuropąSamoloty, samochody, pociągi
Gaz pieprzowym możesz trzymać w swoim samochodzie przy zachowaniu oczywiście odpowiednich środków bezpieczeństwa ( o tym poniżej). Nie ma też wyraźnych przeciwwskazań do wnoszenie gazu pieprzowego np. do większości pociągów oraz w komunikacji miejskiej. Nie zabierzesz jednak gazu pieprzowego do samolotu w bagażu podręcznym. Możesz go przewozić (ale nie zawsze) TYLKO w bagażu rejestrowanym, jednak powinien być zabezpieczony na wypadek nieplanowanego wystrzału. Przed wylotem upewnij się czy linie lotnicze, jakimi lecisz w ogóle dozwalają przewożenie tego typu broni.

Warunki przechowywania
Podróżując z gazem pieprzowym w lecie musimy być ostrożni, żeby nie doprowadzić do jego zepsucia lub wycieku. Musimy się stosować do wszelkich wytycznych producenta zawartych na opakowaniu. Z tego powodu nie możemy trzymać gazu pieprzowego w miejscach narażonych na działanie ostrego słońca i wysokich temperatur (np. nie zabieramy go na plażę). Gaz pieprzowy nie może być również trzymany w wilgoci oraz blisko źródła ognia.
Gdy nosimy gaz w torebce, plecaku czy kieszeni zwracamy uwagę na to, żeby gaz był odpowiednio zabezpieczony i nie został przez nas przypadkowo uruchomiony. Pamiętajmy o domknięciu klapki blokującej wyrzutnię gazu.

Gabaryty na podróż
Na wycieczce lub w dłuższej podroży najlepiej sprawdzi się gaz, który nie zajmuje zbyt wiele miejsce w torbie. W tym przypadku wystarczy gaz w wersji kieszonkowej. Możemy go zabrać ze sobą praktycznie wszędzie, a w razie zagrożenia skutecznie obezwładni napastnika a nam umożliwi ucieczkę. Doskonale sprawdzi się zatem bez w formie breloczka czy długopisu, takie jak modele:

Gaz pieprzowy FOX LABS MEAN GREEN strumień (żel) 15 ml w breloczku

Gaz pieprzowy Police Magnum OC-17 strumień 25 ml - brelok

Gaz pieprzowy Sabre P-22-OC

Google+