Wczytuję dane...

Niezbędnik na wycieczkę w góry

Sezon urlopowy trwa w najlepsze – osoby lubiące aktywność fizyczną oraz piękne widoki często decydują się na wypoczynek w górach. Musimy jednak zdawać sobie sprawę z tego, iż do takiej wycieczki trzeba się odpowiednio przygotować. O ile na plaży wystarczy nam właściwie kostium kąpielowy i ręcznik, tak na górskie wyprawy potrzeba nieco więcej. Ale spokojnie, nie ma się czym stresować – dzięki naszemu poradnikowi bowiem z pewnością nie zapomnisz o niczym!1. Pamiętajmy o ubraniu, musi być ono dostosowane do specyficznych górskich warunków. Porządne buty trekkingowe z wodoszczelną membraną, spodnie najlepiej z długimi albo odpinanymi nogawkami, do tego zaś koszulka termoaktywna plus lekka kurtka przeciwdeszczowa i wygodny polar.
2. Nie zapominajmy również o praktycznym plecaku, w którym będziemy w stanie pomieścić wszystkie potrzebne w czasie drogi przedmioty. Doskonałym rozwiązaniem będzie prócz niego także niewielka podręczna torba. Najlepiej sprawdza się w tym przypadku taktyczna nerka. Do wyboru mamy wiele ich rodzajów, wykonane są z najwyższej jakości materiałów, z wieloma przegródkami. Bez trudu zatem umieścimy w nich niezbędne drobiazgi niewielkich rozmiarów jak chociażby kompas, telefon komórkowy czy też scyzoryk. Osoby, które często chadzają po górach, podkreślają zgodnie, że organizer typu nerka sprawdza się w stu procentach.3. Warto spakować także dodatkowe ubranie – warunku atmosferyczne w górach zmieniają się z godziny na godzinę, musimy zatem być przygotowani na każdą ewentualność.
Bardzo ważnym elementem naszego ekwipunku jest także jedzenie i picie. Przynajmniej litr wody, napój izotoniczny, niewielki termos z ciepłym napojem – ten zestaw powinien wystarczyć. Jeśli zaś chodzi o pożywienie, zdecydujmy się na takie, które doda nam energii – czekolada, orzechy, mięso czy kabanosy będą bardzo dobrą opcją.4. Na górską wycieczkę zabierzmy także apteczkę, przynajmniej podstawową. Powinny się w niej znaleźć: leki przeciwbólowe, bandaż elastyczny oraz plastry opatrunkowe. Z pewnością przyda się także środek do przemywania ran.
Z pewnością warto pamiętać także o latarce (najlepsza i najwygodniejsza jest czołówka). Nieodzownymi elementami wyposażenia powinny być również okulary przeciwsłoneczne oraz krem z filtrem. Spakujmy także klasyczną mapę, najlepiej laminowaną.


5. Jeśli podejrzewamy, że temperatura w wyższych partiach gór może nas zaskoczyć (nawet jeśli na równinach jest ciepło), zabierzmy czapkę i rękawiczki, aby nie zmarznąć. Świetnym pomysłem jest także wielofunkcyjna chusta.

6. Jeżeli nie mamy dużego doświadczenia w chodzeniu po górach, a nasz plecak jest ciężki, zdecydujmy się także na lekkie kije trekkingowe, które będą w stanie w dużym stopniu odciążyć nasz kręgosłup oraz stawy kolanowe.
Możemy zakupić także tak zwane stuptuty, dzięki którym nie umoczymy nogawek nawet podczas ulewy.


Przed udaniem się na górską wyprawę przeanalizujmy dokładnie, czy wszystkie potrzebne nam elementy na pewno znalazły się zarówno w naszym plecaku, jak i podręcznej torbie – nerce. Na szlaku bowiem wszystkie z wymienionych w artykule przedmiotów z pewnością się przydadzą!

Google+