Wczytuję dane...

15 prostych zasad obrony osobistej

Poniżej przedstawiamy 15 prostych porad dotyczących obrony osobistej, które mogą być przydatne w sytuacji zagrożenia twojego życia. Dzięki nim możesz również wpaść na wiele alternatywnych pomysłów jak się bronić. Zdobywanie wiedzy i nauka o bezpieczeństwie to najlepszy sposób, by faktycznie je sobie zapewnić.


1. Zawsze słuchaj tego, co mówi Ci twój instynkt. Jeżeli wydaje Ci się, że sytuacja jest zła, to najczęściej tak jest.
2. Zapamiętuj to, co Cię otacza i zawsze bądź na wszystko przygotowany.
3. Gdy idziesz  chodnikiem, obserwuj ruch drogowy i trzymaj się blisko krawężnika.



4. Trzymaj swój plecak lub torebkę zawsze blisko siebie.
5. Pewność siebie zawsze zniechęca. Zadbaj o pewny siebie wygląd!
6. Zawsze zostawiaj komuś informację o tym, gdzie idziesz i o której planujesz wrócić do domu.
7. Kiedy podejrzewasz, że jesteś śledzony, unikaj wąskich uliczek i poruszaj się bardziej zatłoczonymi ulicami.
8. Kiedy grupa ludzi podejrzanie kręci się koło Ciebie bacznie Cię obserwując, to może być znak, że zostaniesz obrabowany.
9. Jaka powinna być normalna reakcja na zatrzymanie się, płacz lub krzyk, czyli ogólnie kryzys? Wiedza jak postępować w takich chwilach ma zasadnicze znaczenie, by przetrwać!
10. W chwili kryzysu nie ma poprawnych lub niepoprawnych zachowań – konkretna sytuacja wymaga konkretnego reagowania.
11. Strach to dokładnie ta rzecz, o którą najbardziej chodzi napastnikowi. Wielu sprawców poszukuje łatwych ofiar. Krzyk to najlepszy sposób na powstrzymanie napastnika. Lepiej krzyknąć „pali się” niż “pomocy”. Tego typu “hasło”  zmusi  ludzi do zwrócenia swojej uwagi w twoją stronę. Kiedy to nastąpi, możesz być już prawie pewien, że ktoś udzieli Ci pomocy.
12. Krzycz jak najgłośniej potrafisz. Jeżeli nikogo nie ma w pobliżu, musisz dać z siebie wszystko,  by wyprowadzić napastnika z równowagi. Zmuś go do błędu.
13. W sytuacji, gdy jesteś sam w domu, bądź też idziesz samotnie ulicą, zawołaj imię znajomej Ci osoby. To może sprawić, że napastnik pomyśli że nie jesteś sam i zniechęci go do potencjalnego rabunku.
14. Powinieneś skupić wzrok na broni  i starać się zachować spokój. Ważne jest, by wyczekać odpowiedni moment do podjęcia słusznej reakcji. Mimo że wyrwanie broni czasami jest bardzo trudnym zadaniem za wszelką cenę znajdź okazję do działania! Nie ma sytuacji bez wyjścia.

15. Noś ze sobą zawsze  podręczną broń  taką jak gaz pieprzowy czy kubotan. To legalna broń,która możesz kupić bez zezwolenie w sklepie z artykułami do samoobrony (np.hotspray.pl). Wówczas twoje szanse na skuteczną obronę wzrosną,  a ty sam będziesz czuł się bezpieczniej.



Zdarza się, że wielu z nas nie przeszło odpowiedniego treningu czy przygotowania do reagowania na agresywne sytuacje. W takich przypadkach trzeba pomyśleć o psychicznym reagowaniu na ten problem. W sytuacji kryzysowej postaraj się negocjować z napastnikiem – czasami przynosi to dobre efekty. Dobrze do tego podchodząc można rozproszyć przeciwnika i

Google+