Wczytuję dane...

Napad? Możemy się obronić!

Napad? Możemy się obronić!

Niczym szczególnym nie wyróżniamy się w tłumie, jak co dzień wracamy wieczorem z uczelni, pracy, umawiamy się ze znajomymi na mieście? Zwykły dzień - rano, południe, wieczór. Trudno zakładać, że przydarzy się nam coś złego. Warto jednak zdać sobie sprawę z tego, że nie wszystko możemy przewidzieć, m.in. agresji ze strony osób trzecich.  

 

Przezorny zawsze ubezpieczony


Najlepszą ochroną przed przykrymi „niespodziankami” jest prewencja. Po pierwsze zatem – nie prowokujmy sytuacji i zdarzeń, które mogą doprowadzić do stanu zagrożenia. W sposób naturalny włącza się nam alarm, gdy np. znajdujemy się w nocy, w nieznanej okolicy. Co stanie się, gdy zostaniemy zaatakowani? Podstawowa zasada – choć to ekstremalnie trudne – zachowajmy spokój. Jeśli nie mamy szansy na ucieczkę, nie wykonujmy gwałtownych ruchów, czym dodatkowo zdenerwujemy napastnika. W sytuacji zagrożenia naturalnym, instynktownym odruchem jest krzyk. Wołajmy o pomoc i pamiętajmy - komunikat: „pali się”, „pożar”bardziej zadziała na otoczenie niż „złodziej” czy „ratunku”. 

 

 Bądźmy przygotowani!


Nie ma większego komfortu w nagłych przypadkach niż świadomość posiadania środka, który może skutecznie pomóc w obronie. Mogą to być techniki samoobrony, jeśli jednak nie mamy zamiaru wpisywać się na profesjonalny kurs, skorzystajmy z innych dostępnych i legalnych sposobów zwiększających nasze szanse w razie napadu. Rynek oferuje wiele produktów, które możemy nazwać obronnymi.

Gaz pieprzowy amerykańskiej firmy FOX LABS uchodzi za najskuteczniejszy gaz na świecieZdecydowanie najpopularniejsze są gazy obezwładniające, a wśród nich gazy pieprzowe. To właśnie one idealnie nadają się do obrony w czasie napadu. Aby je nabyć, nie trzeba mieć żadnego zezwolenia. Cieszą się dużym zainteresowaniem ze względu na swoją wysoką skuteczność i konkurencyjne ceny. Asortyment tego rodzaju produktów jest szeroki – od gazów w „zwykłych” dozownikach, do breloków, długopisów czy imitacji szminek. Na rynku znajdziemy również pistolety na gaz, do złudzenia przypominające prawdziwą broń.

Warto zainwestować już od kilkunastu złotych, aby zwiększyć poczucie własnego bezpieczeństwa. Konieczne jest jednak zapamiętanie kilku podstawowych zasad związanych z eksploatacją gazu pieprzowego.   

 

 

O czym bezwzględnie pamiętać używając gazu pieprzowego?


Gaz pieprzowy (Oleoresin Capsicum, w skrócie OC) pozyskiwany jest głównie z ostrego cayenne, jego skuteczność związana jest z mechanizmem mimowolnej reakcji, co oznacza, że gaz działa na osobnika wykazującego się dużą tolerancją na ból, nawet jeśli jest pod wpływem środków odurzających. 


1. Strumień gazu zawsze kierujemy na twarz i oczy agresora.
2. Nigdy nie pryskajmy pod wiatr, w ten sposób zagrozimy sobie! Decydując się na użycie gazu róbmy to szybko i pewnie, inaczej pojemnik może zostać przechwycony przez napastnika.
3. W tym miejscu jeszcze raz powtórzmy – zawsze minimalizujmy ryzyko napadu zachowując podstawowe zasady racjonalnego działania, jeśli zostaniemy zaatakowani, postarajmy się wziąć głęboki oddech, w ten sposób opanujemy panikę i zwiększymy swoje szanse w starciu z przestępcą.


Szczegółowo o zastosowaniu i wykorzystaniu  gazów obronnych będziemy jeszcze pisać na naszym blogu. 
Google+