Wczytuję dane...

Co wiemy o pałce teleskopowej? Krótka historia.

Pałka teleskopowa jest obecnie powszechnie używana przez przedstawicieli służb mundurowych i formacji porządkowych; może okazać się niezwykle przydatna podczas interwencji, szczególnie gdy funkcjonariusze muszą powstrzymać lub zatrzymać agresywne osoby. Mimo, że jest regularnie używana jest już od ponad pięćdziesięciu lat, niewiele wiadomo o jej historii.

Kilka słów o historii

Pałka teleskopowa powstała w czasach nowożytnych; od początku zakładano, że stanie się bronią dla formacji porządkowych. Prawdziwe zainteresowanie pojawiło się jednak dopiero w latach 70. – wtedy pałki konstrukcji teleskopowej stały się niezwykle popularne w Stanach Zjednoczonych. Nieco mniejszym zainteresowaniem cieszyły się natomiast w Europie – tam używane były już kilka lat po wojnie, jednak nie zdobyły wtedy takiej popularności jak za oceanem.

Pałki teleskopowe były obecne przez krótki czas także w Polsce – miało to miejsce w okolicach lat 50.,   jednak władze państwowe zadecydowały, że nie będą znajdować się w podstawowym wyposażeniu Milicji Obywatelskiej.

Kto zajmował się produkcją pałek teleskopowych, nazywanych również „batonami”? Najczęściej były to duże korporacje, które dostarczały broń na potrzeby państw. Warto jednak zaznaczyć, że prężnie działało także wiele „podwórkowych manufaktur” czy wręcz podziemnych, nielegalnych biznesów – to w takich miejscach pałkę mogły nabyć osoby na co dzień nieuprawnione do jej posiadania.


Metody używania

Pałka teleskopowa jest bronią obuchową, dlatego można powiedzieć, że sposób jej użycia jest wpisany w naturalny instynkt człowieka. Niegdyś ludzie musieli posługiwać się długimi kijami lub innymi przedmiotami, które były w stanie ogłuszyć przeciwnika lub obezwładnić go. Pałka teleskopowa (czy jakakolwiek inna broń obuchowa) to po prostu przedłużenie ręki, które odpowiednio użyte, może być bardzo niebezpieczne; celnie zadany cios jest w stanie nawet rozciąć skórę.

Na całym świecie opracowano odmienne metody walki kijem (pałką); większość z tych metod narodziła się w XIX w. Wyróżnia się różne sposoby walki tego rodzaju bronią; do najbardziej znanych należały:

  • - baritsu (sztuka walki kijem/pałką wywodząca się z Indii i stanowiąca połączenie różnych metod walki – zapasów, boksowania i oczywiście samego fechtowania),

  • - le baton (metoda, którą posługiwała się armia francuska w XIX w.; bardzo często była prezentowana na Igrzyskach Olimpijskich),

  • - kapap (system walki Izraelczyków)

  • - yawara (metoda walki wywodząca się z Japonii; w tym przypadku każdy, kto chciał posługiwać się kijem, musiał znać przede wszystkim anatomię ciała – to pomagało uderzać wyłącznie w słabe punkty przeciwnika, takie jak skroń czy splot słoneczny).

Pałka teleskopowa, w przeciwieństwie do zwykłych kijów czy pałek, jest nieco inaczej skonstruowana - wystarczy jednak jeden ruch ręki, by rozłożyła się do maksymalnej długości i była gotowa do użycia. Mimo, że obecnie nie ma skomplikowanych metod walki pałką teleskopową, niektóre formacje wciąż wzorują się na wcześniejszych technikach.




Google+