Wczytuję dane...

Kiedy należy wymienić gaz pieprzowy?

Rzadko zdarzają się sytuacje, w których gaz pieprzowy, który kupiliśmy wcześniej, po prostu się skończył. Najczęściej w pewnym momencie przestaje być po prostu zdatny do użytku – gaz pieprzowy należy co jakiś czas wymieniać, by mieć absolutną pewność, że gdy będziemy tego potrzebować, będzie w pełni gotowy do użycia.

Gaz pieprzowy: prawidłowe przechowywanie i używanie

Przed zakupem gazu pieprzowego powinniśmy zorientować się najpierw, jak należy go prawidłowo używać i przede wszystkim – jak przechowywać, by nie zrobić krzywdy sobie lub bliskim. Po pierwsze, warto zastanowić się, gdzie chować gaz na co dzień, gdy nie wychodzimy z domu i tym samym nie mamy potrzeby mieć go przy sobie. Odpowiednia może okazać się zamykana na klucz szafka lub szufladka, szczególnie jeśli w domu są dzieci. Należy pamiętać, że jeśli zostawimy gaz na dolnej półce lub w miejscu łatwo dostępnym dla maluchów, mogą one potraktować broń jako kolejną zabawkę, a co za tym idzie – zrobić sobie krzywdę.
Warto zastanowić się także, jak najlepiej trzymać gaz, gdy zabieramy go ze sobą. Większość kobiet wrzuca broń do torebki; nie jest to jednak najlepsze rozwiązanie. Dlaczego? Z dwóch powodów – po pierwsze, w momencie, gdy zostaniemy zaatakowani, ciężko natychmiast znaleźć gaz (najczęściej wśród wielu innych drobiazgów) i wyjąć go z torebki. Po drugie – bez dodatkowych zabezpieczeń nie możemy mieć pewności, że gaz nie rozpyli się w torebce bez naszej wiedzy.

Z tego względu warto pomyśleć o breloku, który można przyczepić do paska; to jedna z najskuteczniejszych metod przechowywania gazu pieprzowego. Innym rozwiązaniem może być także schowek samochodowy, ale pod warunkiem, że łatwo się otwiera i nie jest zaśmiecony przez inne rzeczy. Należy jednak pamiętać, że nie należy używać gazu w samym aucie, ponieważ sami wyrządzimy sobie tym krzywdę.Kiedy najlepiej wymienić gaz?

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z faktu, że gaz pieprzowy należy co jakiś czas wymieniać. Warto pamiętać, że pojemnik napełniony jest substancjami, które z czasem wietrzeją, przez co mają znacznie mniejszą skuteczność. Kiedy zatem wymienić gaz? Optymalny czas korzystania z jednego pojemnika to rok, maksymalnie dwa lata; po tym czasie związki chemiczne zawarte w gazie tracą swe pierwotne właściwości. Warto zresztą mieć na uwadze, że w miarę korzystania z gazu obniża się także ciśnienie w pojemniku, co również wpływa na skuteczność broni. Z tego względu lepiej nie ryzykować i wymieniać gaz pieprzowy co roku, szczególnie że jego koszt nie jest na ogół zbyt duży.

Google+