Wczytuję dane...

6 porad dla biegaczy – sposoby na bezpieczny jogging

Jogging cieszy się coraz większą popularnością – to aktywność, która nie wymaga specjalnego przygotowania fizycznego ani zakupu profesjonalnego sprzętu. To świetny trening dla osób, które chcą poprawić swoją kondycję, a także dobre rozwiązanie dla wszystkich, którzy mają na uwadze własne zdrowie. Przy uprawianiu joggingu warto jednak pamiętać o kilku podstawowych zasadach – ich przestrzeganie pozwoli na zachowanie bezpieczeństwa.

1. Staraj się nie biegać samotnie

To pierwsza zasada, o jakiej powinni pamiętać wszyscy, którzy decydują się na jogging, bez względu na porę dnia. Samotnie bieganie sprzyja niestety częstszym napadom i zaczepkom – potencjalny złodziej szybciej wybierze na swą ofiarę samotnego biegacza, ponieważ doskonale będzie zdawał sobie sprawę z większych szans na powodzenie swojego przedsięwzięcia. Chcąc uprawiać jogging warto zatem znaleźć kogoś, kto podziela tę samą pasję – uprawianie tego rodzaju aktywności ze znajomym czy kimś z rodziny zwiększy bezpieczeństwo obojga osób. Co jednak zrobić w momencie, gdy nikt nie chce zdecydować się na wspólne bieganie? Można wtedy pomyśleć o braniu ze sobą...psa, który również może odstraszyć potencjalnego przeciwnika.

2. Poszukaj zorganizowanych grup

Innym pomysłem na wspólne uprawianie aktywności, jaką jest jogging, może być znalezienie całej grupy osób, które regularnie ze sobą ćwiczą i wspierają się nawzajem.

3. Unikaj ciągłego słuchania muzyki

Niektóre osoby uwielbiają w trakcie joggingu słuchać muzyki – zwłaszcza, gdy są w trakcie pokonywania trudnego odcinka trasy lub gdy ich siły witalne drastycznie zmalały. Muzyka pomaga im przezwyciężyć chwilową słabość i biec dalej. Warto jednak pamiętać, że słuchanie muzyki w trakcie trwania całego treningu może negatywnie wpłynąć zarówno na organizm jak i na zdolność reagowania. Z tego względu zdecydowanie lepiej przebiec przynajmniej część dystansu w ciszy, relaksując się.

4. Odpowiednio swoją trasę

To bardzo ważny punkt z kilku względów. Po pierwsze, dobrze zaplanowana trasa pozwoli na stopniowe budowanie kondycji i poprawienie wydolności; wszelkiego rodzaju niewielkie wzniesienia są świetnym elementem każdej trasy. Po drugie, wybór odpowiedniej drogi jest związany bezpośrednio z bezpieczeństwem biegającego – mało uczęszczana, leśna trasa może wydawać się niezwykle kusząca, jednak należy pamiętać, że trudno na niej o pomoc od innych osób w przypadku ewentualnej napaści. Najlepiej wybierać miejsca, które znajdują się w pobliżu zabudowań, a z daleka od ruchliwych dróg.

5. Używaj aplikacji w telefonie

Aplikacja, która pokazuje, ile przebiegła dana osoba i jaką trasę pokonała, może być według niektórych biegaczy całkowicie bezsensowna i zbędna. Okazuje się jednak, że niektóre aplikacje mobilne dla biegaczy mogą mieć istotny wpływ na zwiększenie bezpieczeństwa – na przykład w momencie, gdy telefon wysyła sygnał do wybranych wcześniej kontaktów w okresie dłuższej bezczynności ze strony użytkownika telefonu. Aplikacja udostępnia wtedy automatycznie lokalizację tej osoby.
6. Miej przy sobie akcesoria do samoobrony

Osoby, które chcą czuć się bezpieczniej podczas joggingu, powinny zaopatrzyć się także w podręczny kieszonkowy gaz pieprzowy obronny. To niewielkie urządzenie, które można przyczepić za pomocą breloka do paska lub wrzucić do kieszeni spodni; w momencie napaści wystarczy tylko skierować strumień gazu na napastnika – zostanie on chwilowo oślepiony i unieszkodliwiony.Google+