Wczytuję dane...

Zrób sobie bezpieczny prezent na Dzień Kobiet

Czy kobieta może skutecznie obronić się przed atakiem wyższego i potencjalnie silniejszego napastnika? Oczywiście, że tak. Musi być jednak do tego odpowiednio przygotowana...

Czy kobiety w Polsce mogą czuć się bezpiecznie?

Zacznijmy od dobrej wiadomości. Polska, wg ostatnich badań (m.in. raport Agencji Praw Podstawowych UE), jest jednym z najbezpieczniejszych krajów w Europie. Na tle takich państw jak Dania, Wielka Brytania, Szwecja czy Holandia nasz kraj wypada całkiem nieźle. Okazuje się bowiem, że w Polsce jedynie 19 proc. kobiet w doświadczyło w ciągu swojego życia przemocy fizycznej lub molestowania seksualnego. Dla porównania w Wielkiej Brytanii ten odsetek wynosi 44%, a w Danii 52%! Nie oznacza to jednak, że Polki nie są narażone na ataki na tle rabunkowym czy seksualnym. Statystki policyjne w tej sprawie cały czas są niepokojące. Według danych co roku w Polsce popełnianych jest 1800 do 2300 gwałtów. A musicie zdawać sobie sprawę z tego, że to tylko oficjalne dane. Nie wszystkie z nich są zgłaszane na policję.

Dlaczego kobiety atakowane są częściej?

Co ciekawe, kobiety nie są atakowane z tego powodu, że są niższe czy  potencjalnie słabsze (chociaż te aspekty również odgrywają istotną rolę). O wiele większe znaczenie ma tutaj czynnik psychologiczny. Według badań, napastnicy wybierają na cel ataku kobietę, ponieważ podświadomie spodziewają się z jej strony mniejszego oporu niż ze strony mężczyzny. Innymi słowy, napastnik mniej obawia się kontrataku  od strony kobiety niż od mężczyzny. I to zła, a zarazem dobra wiadomość. Zła, ponieważ kobiety narażone są statystycznie bardziej na gwałty i kradzieże. Dobra, bo w przypadku sytuacji zagrożenia samoobrona kobiety będzie skuteczniejsza. Z jakiego powodu? Ponieważ atakujący… może nie być na nią przygotowany...

Jak możesz się bronić?

Aby skutecznie się obronić, nie musisz przechodzić specjalistycznego kursu sztuk walki. Niemniej jednak jeżeli tylko masz możliwość pójścia na taki kurs, wykorzystaj to. Zwiększysz swoje szanse w sytuacji zagrożenia. Przede wszystkim zawsze musisz być przygotowana na potencjalny atak zarówno pod względem psychicznym, jak i fizycznym. A to oznacza, że oprócz znajomości kilku prostych chwytów samoobrony, powinnaś wyposażyć się w poręczną broń. Broń, którą możesz trzymać w kieszeni, torebce i którą w razie niebezpieczeństwa zawsze możesz szybko wyjąć i zastosować.

W takim przypadku najlepiej sprawdzają się małe akcesoria do samoobrony takie jak kubotan oraz kieszonkowy miotacz gazu pieprzowego. Oba gadżety obronne są w Polsce legalne i oba bez problemów zmieszczą się w torebce. I co najważniejsze — ich zastosowanie nie wymaga przejścia specjalistycznych szkoleń.

Kubotan to broń, w kształcie walca (14 cm), który niekiedy zakończony jest ostrym końcem (ale nie jest to reguła). Może być noszony jako breloczek do kluczy lub luźno w torebce.

Obrona kubotanem jest prosta i intuicyjna, więcej na ten temat przeczytasz tutaj:

Polecane kubotany dla kobiet:

1. Kubotan płaski 

2. Kubotan - szpic

3. Kubotan ertalon - szpic

Kieszonkowy miotacz gazu pieprzowego, za pomocą którego jesteś stanie na kilka minut unieszkodliwić napastnika. Wystarczy, że spryskasz z odległości ok. 2 metrów okolice twarzy i oczu napastnika.

Więcej na temat gazu pieprzowego przeczytasz tutaj:

Polecane kieszonkowe miotacze gazu pieprzowe dla kobiet:

1. Pióro gazowe Police Magnum 15m

2. Gaz pieprzowy Police Magnum OC-17 25 ml z kaburą

3. Gaz pieprzowy FOX LABS MEAN GREEN strumień (żel) 15 ml w breloczku

W Dniu Kobiet pomyśl o swoim bezpieczeństwie i spraw sobie  praktyczny  prezent.Google+