Wczytuję dane...

Jak określić siłę gazu pieprzowego?

Gaz pieprzowy to coraz popularniejszy rodzaj broni wykorzystywanej do samoobrony. Można go użyć zarówno wtedy, gdy ktoś próbuje nas napaść, jak i wtedy, gdy zaatakuje nas nieznane, groźne zwierzę. Przed kupnem gazu pieprzowego należy jednak znać podstawowe informacje, w tym informacje na temat jego siły. Jak ją określić?

Wskaźniki na opakowaniu

Jak się okazuje, niektóre wskaźniki, podane przez producenta na opakowaniu, niekoniecznie oznaczają to, co nam się wydaje. Tak jest może być na przykład w przypadku wskaźnika OC i procentowego stężenia tzw. SHUs. Mimo że wydaje nam się, że to pewnie najważniejsze parametry, to powinniśmy uważać – niektórzy producenci celowo wyróżniają właśnie te dwa wskaźniki. Jakie są prawdziwe znaczenia tych wartości?

Odsetek OC i SHU

Okazuje się, że odsetek OC to nic innego jak...ilość pieprzu w preparacie. Tym samym wskaźnik ten nie pokazuje siły preparatu i może poważnie zmylić konsumenta. Producenci celowo podają jak najwyższy wskaźnik OC, łudząc się, że klient nie zorientuje się, a wysokie stężenie odczyta jako pozytywny znak dla skuteczności produktu. Dochodzi do sytuacji, w których producenci podają nawet fałszywe wartości OC. Zawartość pieprzu w gazie pieprzowym użytym do samoobrony rzadko przekracza 10%, podczas gdy niektórzy producenci podają wartość nawet dwukrotnie wyższą.
Podobnie jest ze wskaźnikiem SHU(jednostkiostrości Scoville'a).  Skala SHU określa, jak „ostry” jest gaz. Również i w tym przypadku firmy dopuszczają się istotnych nieścisłości; np. jeśli na opakowaniu znajdziemy informację, że SHU wynosi 5 300 300, a OC – 2%, to możemy śmiało przypuszczać, że SHU jest w istocie zawyżone. Ponadto w przypadku określania SHU zawsze istnieją wątpliwości – jako że badanie tego wskaźnika polega na badaniu smaku, to ocena ostateczna może być bardzo subiektywna.

Jak rozpoznać siłę gazu pieprzowego?

Wskaźnik, na który naprawdę warto zwrócić uwagę, to kapsaicynoidy i wskaźnik MC (Major Capsaicinoids).  Co ważne, wskaźnik ten identyfikuje faktyczne ciepło cieczy wdrożonej z kanistra.
Producenci, którzy chcą utrzymać siłę gazu pieprzowego na wysokim poziomie, powinni korzystać z pomocy laboratoriów. One wskażą, czy wszystkie partie kapsaicynoidów mają właściwą i tę samą siłę. Dlaczego trzeba to sprawdzać? Kapsaicynoidy uzyskuje się z papryk. To, jakie ostatecznie właściwości będzie mieć dana papryka zależy zatem od warunków atmosferycznych, promieniowania słonecznego, opadów czy składników odżywczych z gleby. Jak łatwo się domyślić, warunki te są zmienne, co z kolei wpływa na kapsaicynoidy zawarte w paprykach.
Testy przeprowadzane w laboratoriach mają na celu sprawdzenie, czy wszystkie normy zostały zachowane.

Wbrew pozorom, to nie wskaźniki takie jak OC czy SHU określają siłę gazu pieprzowego. Producenci starają się jednak, żeby tak było, dlatego nie warto dać się zwieść, nawet jeśli ujrzymy bardzo wysokie wartości przy wymienionych powyżej wskaźnikach. Przed zakupem warto dokładnie sprawdzić opakowanie gazu, a w razie wątpliwości – zapytać sprzedawcy.

Google+