Wczytuję dane...

Kilka ważnych pytań o kubotan

Kubotan to poręczne i proste w użyciu narzędzie służące do samoobrony. By skutecznie posługiwać się kubotanem nie musisz znać zaawansowanych technik samoobrony. Co powinieneś zatem wiedzieć o kubotanie?

Oto kilka podstawowych informacji.

Gdzie najlepiej trzymać kubotan?

Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta. Kubotan należy mieć zawsze “pod ręką”. Kubotan może być trzymany w kieszeni, torebce lub przyczepiony do kluczy. Warunek jest tylko jeden — broń powinna być zlokalizowana w takim miejscu, z którego łatwo będzie ją można wyjąć w przypadku ewentualnego napadu. Kubotan przechowywany w schowku samochodowym lub na dnie torebki przestaje być bronią użyteczną.

Jakie są podstawowe techniki obrony za pomocą kubotanu?

Jednym z najbardziej podstawowych chwytów jest tzw. szpikulec do lodu. Kubotan obejmujemy pięścią, tak żeby jego ostra część była skierowana w dół. W przypadku zagrożenia zadajemy ciosy silnie trzymać kubotan w dłoni. Aby obrona kubotanem był skuteczna, należy w miarę możliwości celować w tzw. punkty witalne człowieka. Punkty witalne to nic innego jak najwrażliwsze punkty na ciele człowieka. W przypadku ataku warto zatem kierować narzędzie w takie miejsca na ciele jak: głowa, gałka oczna, krtań, narządy płciowe, klatka piersiowa.

Jak sprawić, żeby uderzenie kubotanem było bardziej efektywne?

1. Podczas obrony trzeba utrzymać odpowiednią postawę. Najlepiej stać na lekko rozszerzonych nogach z ugiętymi, elastycznymi kolanami.

2. Trzymaj drugę rękę (tą w której nie trzymasz kubotanu) przed sobą, tak abyś mógł zablokować jakąkolwiek reakcję odwetową napastnika

3. Uderzaj prosto w cel, czyli w punkty witalne napastnika

4. Staraj się zadać więcej niż jeden cios. Zwiększysz prawdopodobieństwo skutecznego odparcia ataku.

Czy istnieją zaawansowane techniki użycia kubotanu?

Tak, istnieją i są wykorzystywane głównie przez służby mundurowe (wojsko, policję, organy ścigania). Zaawansowane techniki walki kubotanem, wymagają jednak już pewnego obycia w sztukach walki, ponieważ czerpią wiele chwytów (blokady, dźwignie, punkty nacisku) z takich sztuk walki jak japońskie jujitsu. Na potrzeby obrony własnej taka zaawansowana  wiedza nie jest niezbędna.

Czy posiadanie i obrona kubotanem jest legalna?

W świetle obowiązujących przepisów, czyli “Ustawy z dn. 21 maja 1999 r. o broni i amunicji” kubotan nie jest bronią i nie jest narzędziem, na którego posiadanie wymagane  jest specjalne zezwolenie. Kubotan możesz jednak stosować tylko i wyłącznie w zakresie obrony koniecznej. A o tym, czym jest obrona konieczna mówi jasno Kodeks Karny. Poświęcono jej artykuł 25 i jego kolejne paragrafy (nowelizacja z 6 czerwca 197 roku). Już w §1 czytamy, że „nie popełnia przestępstwa, kto w obronie koniecznej odpiera bezpośredni, bezprawny zamach na jakiekolwiek dobro chronione prawem”. Innymi słowy możesz używać kubotanu w sytuacji zagrożenia. W innym przypadku, za jego użycie możesz zostać pociągnięty do odpowiedzialności karnej.

Kubotan to proste, skuteczne i kieszonkowe  narzędzie do samoobrony. I co najważniejsze jego użycie  nie wymaga  zaawansowanej wiedzy z zakresu sztuk walki i samoobrony. 

Google+