Wczytuję dane...

Poradnik samoobrony: Jak bronić się pałką teleskopową? cz.II

Poradnik samoobrony: Jak bronić się pałką teleskopową? cz.II

Jak obronić się pałką teleskopową? Jakich zasad należy przestrzegać? Oto kolejny pakiet informacji dotyczących skutecznej samoobrony.

W poprzedniej części naszego poradnika poznałeś najważniejsze kwestie związane z posługiwaniem się pałką teleskopową. Wiesz jak ją sprawnie wyciągać i składać oraz wykonałeś pierwszy trening z użyciem tego narzędzia. Dziś dalsze cześć poradnika samoobrony za pomocą pałki. Poznasz podstawy dotyczące posługiwania się bronią w sytuacji zagrożenia.


Kiedy możesz użyć pałki?

Musisz zdawać sobie sprawę, że w świetle prawa polskiego pałka teleskopowa jest bronią. A to oznacza, że możesz jej użyć tylko w  sytuacji zagrożenia i obrony koniecznej. Szczegółowo to zagadnienie precyzuje Kodeks Karny a konkretnie artykuł 25 dotyczący obrony koniecznej. W skrócie z pałki teleskopowej możesz skorzystać wówczas, gdy zostałeś napadnięty w sposób bezpośredni i bezprawny oraz została narażona na zagrożenie twoja wolność, zdrowie a nawet życie. Tylko takie okoliczności usprawiedliwiają użycie broni. W innych przypadkach pałka jest stosowana bezprawnie. Brak przestrzegania zasad kodeksu karnego  może skutkować tym, że zostaniesz pociągnięty do odpowiedzialności karnej.


Jakimi zasadami kierować się podczas obrony? 

1. Wyciągaj pałkę tylko w sytuacji faktycznego zagrożenie życia i zdrowia. W innych przypadku raczej nie demonstruj broni, bo może to przez potencjalnego przeciwnika zostać odczytane jako prowokacja. Często takie prezentowanie broni w celu „odstraszenia” kończy się efektem odmiennym od zamierzonego. Na przykład pałka zostanie nam odebrana i użyta przeciwko nam.


2. Z tego powodu zawsze dokładnie oceniaj poziom zagrożenia i dostosowuj zachowanie do poziomu niebezpieczeństwa. Jeżeli napastnik nie dysponuje ostrą bronią, narzędziem (np. nóź) a twoje życie i zdrowie nie jest zagrożone, nie uderzaj w szczególnie newralgiczne miejsca na ciele napastnika (takie jak np.głowa). Pamiętaj, że pałka jest bronią, która może wywołać silne obrażenia. A ty za nieuzasadnione użycie broni możesz zostać postawiony przed sądem.


3. W trakcie obrony w pierwszej kolejności wyeliminuj bezpośrednie źródło zagrożenia. Jeśli napastnik trzyma w ręku nóż lub inny ostry niebezpieczny przedmiot (np. stłuczoną butelkę), staraj się w pierwszej kolejności uderzeniami w jego przedramię lub nadgarstek wytrącić mu ten przedmiot z ręki.


4. W przypadku zagrożenia życia zawsze uderzaj pałką w szczególnie wrażliwe punkty ciała napastnika. A do nich nalezą twarz, szyja, krtań, połączenia stawów, kości, sploty nerwowe.


5. Zawsze utrzymuj odpowiedni dystans do przeciwnika. Z dwóch powodów. Po pierwsze uniemożliwiasz napastnikowi wyprowadzenie skutecznego i silnego ciosu. A po drugie sam  będziesz miał większe pole manewru do zamachu i wykonania odpowiednich ciosów z użyciem pałki.


6. Nie wpadaj w panikę, zawsze zachowuj kontrolę nad sytuacją. W sytuacjach zagrożenia „zimna” głowa to podstawa!

W kolejnym odcinku przedstawimy podstawowe wychwyty i triki wiązane z obroną za pomocą pałki teleskopowej.

Google+