Wczytuję dane...

Jak testować i dbać o czujnik CO?

Nadszedł właśnie okres jesienno-zimowy, który jest dość specyficzny. Sprzyja on bowiem zaczadzeniom – rzadziej otwieramy okna, nie wietrzymy pomieszczeń, różnymi sposobami dogrzewamy nasze mieszkania i domy. Jeśli macie w domu kuchenkę gazową czy tzw. Junkers – koniecznie powinniście wyposażyć się w czujnik CO, który może w porę Was zaalarmować i uratować Wam życie. Co zrobić, by mieć pewność, że działa on prawidłowo? To proste i nie wymaga specjalistycznej wiedzy!


Po pierwsze – proste i sprawdzone rozwiązania zawsze są najlepsze. Na obudowie każdego czujnika znajduje się przycisk TEST. By dowiedzieć się, gdzie dokładnie jest umieszczony w przypadku Twojego urządzenia, zajrzyj do instrukcji. Do wykonania testu może też służyć np. kombinacja dwóch przycisków – wszystko zależy od modelu urządzenia, którego używasz.

test co

Niezależnie od regularnie przeprowadzanych testów jest jeszcze kilka rzeczy, które powinieneś robić, by zapewnić urządzeniu prawidłowe działanie.

Po pierwsze jest to regularne działanie.  Nie tylko testowanie urządzenia raz w tygodniu, ale także odpowiednie jego czyszczenie. Wystarczy, jeśli raz w miesiącu wytrzecie czujnik z kurzu i zabrudzeń przy pomocy suchej szmatki. Należy pamiętać o tym, że ani na urządzenie, ani w jego pobliżu nie rozpylamy sprejów, nie czyścimy ich też za pomocą żadnych płynów i środków czystości. Można też szybko wyczyścić urządzenie przy pomocy odkurzacza z miękką końcówką. Ważne jest to, by utrzymać czujnik w czystości i suchości, nie rozpylaj więc w jego pobliżu nie tylko środków czystości, ale też odświeżaczy, farb czy lakierów. Gdyby przyszło Wam do głowy upiększanie czujnika lub malowanie go pod kolor ścian, zapomnijcie o tym pomyśle. Farba czy lakier mogą dostać się do otworów wlotowych czujnika, zatykając je i zaburzając jego działanie. Istnieje także szereg substancji, które mogą w pewien sposób zakłócać działanie czujnika, czy nawet spowodować fałszywy alarm, powodując niepotrzebny stres. Należą do nich metan, propan, kleje czy lakiery do włosów, jak również płyny po goleniu czy perfumy.


Istotne jest także to, by najmłodsi w domu rozumieli, czym jest czujnik i wiedzieli, że nie jest to zabawka, a także – gdy dzieci są już odpowiednio duże powinny wiedzieć:  czym jest czad, jakie są objawy zatrucia, czy właśnie w jaki sposób dbać o czujnik, by dać sobie poczucie komfortu i bezpieczeństwa. Nie umieszczaj także detektora w pobliżu kosza na pieluchy.


Jeśli zaś planujesz remont, nie zapomnij zdemontować urządzenia, by nie miało kontaktu z pyłem czy rozpuszczalnikami.

Niezależnie od tego, czy mieszkamy w domu, czy w mieszkaniu oraz jakie są nasze przyzwyczajenia, warto wyposażyć się w czujniki CO. Pamiętajmy, że jesień i zima to okres, kiedy jest najwięcej zatruć czadem, a można zapobiec temu w bardzo prosty sposób i niewielkim kosztem. Zapewnimy sobie tym samym poczucie bezpieczeństwa i spokój. Przy odpowiedniej konserwacji czujnik będzie długo służył i w porę ostrzeże nas przed niebezpieczeństwem.

Google+