Wczytuję dane...

Bezpieczna jazda nocą (z Sylwestra...)

Mimo że nocą na drogach znajduje się mniej samochodów, jazda po zmroku może być jeszcze bardziej niebezpieczna niż w dzień. Ma na to wpływ wiele czynników, przede wszystkim odmienne warunki atmosferyczne, a także osłabiona czujność i koncentracja.  Na co zwracać szczególną uwagę, jeśli musimy odbyć nocną podróż?

Inne warunki atmosferyczne

Jak łatwo zauważyć, nocą ulegają zmianie warunki atmosferyczne. Po pierwsze, zapada mrok, który utrudnia widoczność mimo włączonych reflektorów samochodu. Szczególnie niebezpieczna jest pora tuż przed nastaniem całkowitej ciemności; światło pochodzące z reflektorów może wtedy zlewać się z otoczeniem, co znacznie osłabia ich skuteczność. Aby zminimalizować zagrożenie w sytuacji, gdy mamy niewielkie pole widzenia, należy przede wszystkim zmniejszyć prędkość prowadzonego pojazdu. Dzięki temu nawet jeśli przeszkoda zostanie przez nas zauważona bardzo późno, szansa na skuteczną reakcję wciąż jest duża.
Pamiętając o tym, warto włączać reflektory nawet godzinę prze zapadnięciem wzroku i w razie konieczności wyłączać dopiero tuż przed świtem. Zyskamy wtedy pewność, że nasze pole widzenia jest znacznie większe. Z tego samego powodu warto regularnie czyścić reflektory pojazdu – wystarczy, że co kilka dni przetrzemy je bawełnianą szmatką.



Uważaj na innych

Nocne podróże najczęściej zdarzają się w weekendy – wtedy najczęściej wracamy do domu lub jedziemy do rodziny. Niestety, weekend to także okres wielu imprez i zakrapianych zabaw, po których niektórzy decydują się na kierowanie samochodem. Jest to oczywiście niewybaczalny błąd, ponieważ takie osoby narażają nie tylko siebie, ale także innych uczestników ruchu drogowego. Z tego względu powinniśmy być szczególnie wyczuleni na wszelkie podejrzane zachowania innych kierujących na drodze – nigdy nie mamy pewności, czy kierowca w poruszającym się przed nami aucie nie jest pod wpływem alkoholu lub narkotyków. Warto zatem zachować odpowiednią odległość od pojazdów znajdujących się blisko nas, dzięki czemu będziemy mogli zareagować na czas, jeśli coś się wydarzy. W przypadku, gdy widzimy samochód poruszający się zygzakiem lub w inny sposób ewidentnie wskazujący na zaburzenia kierowania – zjeźdźmy na pobocze i natychmiast zadzwońmy na policję.



Bądź przygotowany

Osoby pijane lub pod wpływem środków odurzających mogą być też groźne z innych powodów. Nieobliczalne i nie panujące nad sobą są w stanie zaczepiać przypadkowych kierowców lub przechodniów, co często kończy się awanturą, a nawet bijatyką. Z tego względu nie zatrzymujmy się, by porozmawiać z taką osobą, a także nie uchylajmy okien; bez zbędnej potrzeby nie wychodźmy z samochodu przed dotarciem do celu. Zachować czujność musimy nawet w miejscach publicznych, gdzie po zmroku świadków jest zdecydowanie mniej; tutaj możemy zostać zaatakowani także przez zwykłych złodziei, którzy będą liczyli na łatwy łup. Jeśli chcemy przygotować się na taką sytuację, zaopatrzmy się w podręczny gaz pieprzowy, najlepiej w formie małego breloka, który możemy doczepić do kluczyków samochodowych. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że jesteśmy w stanie szybko zareagować na grożące nam niebezpieczeństwo ze strony innych osób.

Google+