Wczytuję dane...

7 faktów o gazie pieprzowym (i nie tylko)

Gaz pieprzowy to bardzo popularne narzędzie, które możemy stosować do samoobrony. Wśród jego zalet można wymienić to, że jest legalny, łatwo dostępny, prosty w użyciu i niedrogi. Choć do wyboru mamy teraz wiele opcji – od rozmaitych sztuk walki, po nierzucające się w oczy narzędzia, jak kubotan – gaz nie traci na popularności. Można nawet powiedzieć, że wręcz przeciwnie: przykładowo w Niemczech jego sprzedaż wzrosła ostatnio o 600%. Co warto wiedzieć o gazie pieprzowym? Poznajcie 7 interesujących faktów.

1. Gaz pieprzowy powstaje z naturalnego pieprzu
W gazie pieprzowym znajduje się komponent, występujący w naturalnym pieprzu – kapsaicyna (OC, oleoresin capsicum). Ilośc tej substancji czynnej różni się w zależności od przeznaczenia gazu; ten służący do obrony przed ludźmi zawiera jej 15%, natomiast istnieje także gaz do obrony przed zwierzętami, zawierający 11% OC.


2. Gaz pieprzowy a gaz łzawiący
Gaz pieprzowy i gaz łzawiący to nie ten sam produkt. Choć podobne może być jego zastosowanie, jednak zachodzą pewne znaczące różnice. Podczas gdy gaz pieprzowy jest gazem biologicznym, gaz łzawiący to gaz chemiczny. Może on być przyczyną poważnych konsekwencji zdrowotnych.


3. Ochrona z odpowiedniej odległości
Gaz pieprzowy będzie pomocny pod warunkiem, że wiemy jak go używać. Rozpylenie w pomieszczeniu lub z niewielkiej odległości może spowodować, że sami staniemy się ofiarami. Trzeba także uważne obserwować warunki pogodowe. Skutków rozpylenia gazu pod wiatr można łatwo się domyślić.


4. Legalność użycia gazu
Oczywiście w zależności od tego, co stanowi prawo w danym kraju, gazu pieprzowego można używać bez ograniczeń lub poddając się pewnym restrykcjom. Surowe kary za jego posiadanie grożą np. w Hongkongu – aż 14 lat pozbawienia wolności! Przepisy dotyczące posiadania gazu różnią się od siebie również w obrębie Europy. Trzeba przyznać, że polskie prawo bardzo łagodnie traktuje sprawę – gaz może posiadać każdy i nie jest on uważany za broń. W innych krajach jednak nie można go używać (Norwegia, Holandia, Irlandia czy Węgry), można używać wyłącznie tego, który służy do obrony przed zwierzętami (Niemcy) lub trzeba mieć licencję (Finlandia).

Przeczytaj na ten temat:

Gaz pieprzowy i jego legalność w Europie

Gaz pieprzowy w podróży

Gaz pieprzowy w świetle prawa. Czy jest legalny? Kiedy można użyć? 


5. Nie tylko w sprayu
Gaz pieprzowy w sprayu to nie jedyne rozwiązanie. Możemy użyć także żelu, jeśli uznamy, że taka forma jest dla nas wygodniejsza. Trudniej ukierunkować żel w pożądane miejsce, jednakże użyty jest bardziej skuteczny – osiada na napastniku. Jest także odporniejszy na warunki atmosferyczne.


6. Obrona przed ludźmi i zwierzętami
Na rynku dostępne są rozwiązania, które mogą służyć obronie przed ludźmi, ale nie tylko. Wybierając się w dziksze rejony, gdzie mogą spotkać nas różne niespodzianki, możemy wyposażyć się w gaz pieprzowy na psy czy… niedźwiedzie!



7. Johnny Knoxville został spsikany gazem SABRE Red
Jeden z bohaterów programu Jackass doświadczył bliskiego spotkania z gazem SABRE Red. Twierdził, że to chyba największy ból, jaki czuł do tej pory podczas kręcenia odcinków programu. Porównał uczucie do rozpalenia w oczach pożaru, który próbuje się ugasić naftą.


Gdzie kupić gaz pieprzowy?
Gaz pieprzowy możesz kupić w naszym sklepie internetowym - kliknij tutaj.

Sprawdź, te produkty mogą Cię zainteresować.

Google+