Wczytuję dane...

Jak wybrać czujnik CO i na co zwracać uwagę?

Wyposażając dom czy mieszkanie myślimy o wielu rzeczach. Jakie meble wybrać? Czy wytapetować sypialnię? A może położyć tynk strukturalny? Duże kafelki, a może lepiej będzie prezentowała się mozaika? No i co z podłogami – panele, dywan, linoleum? Wybór jest naprawdę duży, ogranicza nas tylko wyobraźnia i zasobność portfela. W całym tym zamieszaniu nie możemy jednak zapomnieć o jednym – bezpieczeństwie. Jeśli wsadzamy zabezpieczenia do kontaktów, kuchnię zabezpieczyliśmy bramką, by dziecko nie dostało się do kuchenki, a drzwi wejściowe wyposażone są w dobrej klasy zamek, pozostaje coś jeszcze, o czym wiele osób zapomina, a co jest nieodzowne zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym. Co to takiego? Czujnik CO. Dziś podpowiemy, na co zwrócić uwagę przy jego wyborze.

Jeśli nie oszczędzaliście na tapecie, porządnych meblach czy armaturze z pewnością zdajecie sobie sprawę, że jakość liczy się także w przypadku bezpieczeństwa. Jeśli kupujesz tanio, to nie tylko kupujesz dwa razy (chyba każdy skusił się kiedyś na jakąś okazję, klnąc później pod nosem, bo wspaniałe rozwiązanie okazało się niewarte funta kłaków). W przypadku czujnika CO oszczędzanie na jakości może kosztować życie Ciebie i Twoich bliskich. Doradzamy wybieranie najbardziej zaawansowanych czujników, które są też najdokładniejsze. Im lepszy sprzęt, tym większa szansa, że ostrzeże Cię w porę – zanim dadzą o sobie znać symptomy zatrucia tlenkiem węgla.


Oto lista najważniejszych rzeczy, na które trzeba zwrócić uwagę:

1. Kupuj tylko markowe produkty (np. czujniki marki KIDDE), a będziesz mieć gwarancję, że nabywasz urządzenie, które naprawdę pomoże Ci dbać o bezpieczeństwo.

2. Czujnik elektrochemiczny. Sprzęt w niego wyposażony jest bardziej stabilny niezależnie od występujących wokół zmian temperatury czy wilgotności. Są także odporniejsze na domowe chemikalia (np. środki do usuwania kurzu), które mogą fałszować odczyty.

3. Ostrzeżenie o końcu żywotności urządzenia. Ta funkcja da w porę znać użytkownikowi, że nastąpił czas na zastąpienie starego czujnika nowym.

4. Spełnianie odpowiednich norm. Czujnik musi być nie tylko markowy, ale powinien też spełniać odpowiednie normy, które obowiązują w naszym kraju i Unii Europejskiej. Dla domowych urządzeń jest to norma EN50291-1:2010, co musi być odpowiednio potwierdzone – sama deklaracja producenta, który napisze, że urządzenie spełnia narzucone normy, nie jest wystarczająca.

5. Sygnalizacja przekroczenia stężenia CO. Czujnik musi za pomocą światła czy dźwięku dać nam sygnał, że stężenie CO zostało przekroczone. To ważna funkcja, ponieważ nikt bez przerwy nie kontroluje czujnika ( np. patrząc na niego), Sygnał i dźwięk zrozumieją ponadto nawet dzieci, jeśli odpowiednio je na to uczulimy.


Odpowiednio wybrany czujnik, który zapewni nam bezpieczeństwo to jedno, ale prawidłowe umiejscowienie i konserwacja także nie pozostają bez znaczenia. Należy rozmieścić czujniki w liczbie co najmniej jednego na każdym piętrze i dodatkowo w miejscach, w których śpimy, byśmy nawet nocą mogli jak najszybciej zareagować na alarm. Czujnik musi być odpowiednio daleko od kuchenki czy grzałki, by uniknąć fałszywych alarmów – sprawdź w instrukcji dla Twojego urządzenia, jaka to odległość. Urządzenia nie należy niczym przykrywać ani czyścić chemikaliami, które mogą zafałszować odczyty. Odpowiednio często wymieniaj czujnik, zależnie od jego modelu, by zawsze być wyposażonym w nowoczesne urządzenie.

Google+