Sztuki walki: Muay Thai
Boks tajski to sport oraz sztuka walki, która kładzie główny nacisk na walkę w klinczu, pozwala na uderzenia łokciami oraz kolanami. Ten sport z pozoru może wydawać się bardzo brutalny. W zasadzie z perspektywy może przypominać po prostu klasyczną bijatykę. To jednak tylko i wyłącznie zasłona dymna. Faktycznie Muay Thai to tak naprawdę bardzo wysublimowana sztuka walki w której nacisk jest położony na absolutnie wszystkie cechy motoryczne.
Charakterystyka sztuki walki
Jak wspomina trener Janowski: „[…] ważna jest wytrzymałość, szybkość, ale nie obędzie się też bez siły. Zawodnik nie może dać sobie na przykład ściągnąć głowy w klinczu. Nie chodzi tu jednak o siłę przydatną do wyciskania ciężarów na siłowni, a o tak zwaną moc, łączącą w sobie siłę i czas. Kopnięcia i ciosy mają być jednocześnie szybkie i mocne, pełne dynamiki”.
Powszechne uderzenia łokciami oraz kolanami sprawiają, że boks tajski cechuje się szybkimi oraz efektownymi nokautami. Prócz tego swoją rolę odgrywają też tak zwane low kicki w wielu różnych wariantach. Wspomniany już klincz – czyli tak zwana walka w zwarciu to podstawa tej techniki walki nie występuje za to walka w parterze.
Muay Thai jest stosunkowo popularny w Polsce, uprawia się go od początku lat 90-tych XX wieku. Na dzień dzisiejszy istnieją dwie organizacje zajmujące się tym sportem. Są to: Polskie Zrzeszenie Muay Thai oraz Polska Komisja Muay Thai (pod egidą Polskiego Związku Kickboxingu). Prócz tego w większości największych (choć nie tylko) miast Polski znaleźć można szkołę, która skupia się właśnie na tym stylu walki.
To jednak co oprócz chęci samorozwoju może zachęcić do uprawiania boksu tajskiego to fakt, że może on przydać się w realnym życiu – mając tu na myśli samoobronę. Jak wspomina trener Janowski:
"Myślę, że w prawdziwym życiu tajski boks sprawdza się najlepiej ze wszystkich form samoobrony. Pozwala utrzymać dystans dzięki kopnięciom frontalnym i stosuje bardzo skuteczną broń - kolana i łokcie. Niewyszkolony opryszek nie poradzi sobie również z osobą wytrenowaną w walce w klinczu. Nie należy też zapominać o przygotowaniu kondycyjnym - przydatnym również wtedy, gdy zamiast podejmować walkę, trzeba ratować się ucieczką".
No właśnie – trening Muay Thai to trening totalny. W zasadzie nie tylko fizyczny ale również mentalny. Z jednej stronie jak każda inna sztuka walki sprawia ona, że w sytuacji zagrożenia nie spanikujemy i będziemy przygotowani na to, by stawić opór napastnikowi, z drugiej jednak strony Muay Thai daje nam konkretne narzędzia dzięki którym będziemy w stanie w odpowiedni sposób się obronić.
Czy warto więc trenować Muay Thai?
Przede wszystkim nie jest to sport dla każdego. Trzeba lubić (lub polubić) sportową rywalizację ale również czysto fizyczny ból i nie raz bezpardonowy sposób walki. Oczywiście, szkoły Muay Thai są otwarte i zapraszają każdego chętnego – najlepiej jest przecież na własnej skórze sprawdzić, jak bardzo podoba nam się trening. A trening May Thai to trening absolutnie wszystkie partie mięśniowe. Nawet jeśli nie masz zamiaru bić się na śmierć i życie pozwoli Ci on być w dobrej kondycji fizycznej i bardziej pewnym siebie. Dzięki niemu będziesz również w stanie uchronić siebie i najbliższych.