Wczytuję dane...

Sztuki walki: Wing Chun

Kontynuujemy opisy kolejnych sztuk walki. Dzisiaj postanowiliśmy nieco przybliżyć Wing Chun. Styl bardzo skuteczny oraz interesujący. Jest to esencja nauczania pięciu stylów Kunf-Fu. Ze względu na to, że można stosunkowo szybko i łatwo opanować jego podstawy ma on bardzo szerokie zastosowanie praktyczne. Jest ceniony przez służby antyterrorystyczne, ochronę, biznesmenów, ale także kobiety, które chcą czuć się pewnie niezależnie od sytuacji a przede wszystkim potrafić zareagować w sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia.

Czym jest Wing Chun?

Wing Chun jest jednym ze stylów wushu. Szkoły, które zajmują się szkoleniem adeptów tej szuki znaleźć można w aż 60 krajach na świecie a osób trenujących jest ponad milion! Nie są znane dokładne ramy czasowe powstania tego stylu. Najprawdopodobniej powstałe on na końcu XVII lub na początku XVIII wieku przez mnichów z klasztoru Szaolin. W założeniu miał to być styl skuteczny w walce z Mandżurami i prosty do opanowania w niedługim horyzoncie czasowym. Niestety przed ukończeniem prac nad stylem klasztor został spalony przez najeźdźców a z pogromu uratowało się jedynie pięcioro mnichów. Była wśród nich mniszka Ng Mui, która odpowiadała za opracowanie podstaw Wing Chun).

Aż do połowy XIX wieku ten styl rozwijał się tylko i wyłącznie w rodach mieszkających w prowincji Guangdong. Później zaczął przenosić się na inne tereny.
Do Polski ten styl dotarł dopiero w 1978 roku, oficjalnie zaś trenuje się go od 1980 roku. Pierwsza sekcja została założona przez Studencki Klub Karate Politechniki Warszawskiej. Jego prekursorami byli Janusz Szymankiewicz i Marek Stefaniak.


Samoobrona Wing Chun 

Wing Tsun warto pisać w kontekście samoobrony. Ze względu na stosunkowo szybkie efekty nauki jest on wymarzoną sztuką walki dla każdej osoby, która chce potrafić odpowiednio zareagować w sytuacji zagrożenia siebie lub bliskich.
Jednym z podstawowych założeń tego stylu jest wytrenowanie właśnie odpowiedniej reakcji na atak napastnika, a także wiary w zdolności własnej obrony nawet z silniejszym i większym napastnikiem. Dzięki umiejętnościom taktycznych oraz elastyczności ta sztuka walki pozwala na skuteczną obronę. Przed ciosami, chwytami czy kopnięciami. Co niezwykle istotne Wing Tsun pozwala na wykorzystanie siły przeciwnika przeciwko niemu samemu, co w przypadku ataku silniejszego napastnika może mieć kluczowe znaczenie.
Wśród wielu sztuk walki Wing Chun wydaje się jedną z najlepszych w kontekście samoobrony. Posiada w zasadzie same zalety świadczące o tym, że to idealny wybór. Ta sztuka jest stosunkowo (jak na sztuki walki) prosta do nauczenia a równocześnie zabójczo precyzyjna i co najważniejsze – efektywna. Jak w każdej sztuce walki nie ma tutaj jednak drogi na skróty. Bez odpowiedniego treningu nie ma co myśleć o pozytywnych efektach nauki.
Jeśli jednak szukasz sposobu na to, by wzmocnić swoją pewność siebie a równocześnie chcesz być w stanie obronić siebie lub najbliższych (niebezpieczne sytuacje zdarzają się codziennie – pamiętaj o tym!) – wybierz Wing Chun. Dzięki niemu zyskasz i Ty i Twoje otoczenie.

Podstawowe techniki Wing Chun


Google+