Wczytuję dane...

Prawidłowa eksploatacja czujnika CO

Mimo współczesnej, zaawansowanej technologii tlenek węgla wciąż pozostaje śmiertelnie niebezpiecznym zagrożeniem. Na szczęście dzięki niej powstały czujniki CO, które pomagają w porę ostrzec użytkowników przed niebezpieczeństwem. Aby zainstalowane urządzenie działało poprawnie, należy przestrzegać pewnych zasad. Oto kilka wskazówek, które zapewnią bezawaryjne działanie czujnika.


Sprawdzaj stan swojego urządzenia!

Tak jak w przypadku właściwie każdego urządzenia ważne jest regularne sprawdzanie jego stanu. Co możemy zrobić, jeśli chodzi o czujnik tlenku węgla? Pierwszą podstawową zasadą, którą powinniśmy wprowadzić, jest cykliczne sprawdzanie urządzenia poprzez wciskanie przycisku Test/Reset. Dzięki temu zyskujemy pewność, że czujnik nie zaciął się i funkcjonuje poprawnie. Dobrze również, jeśli przynajmniej raz na miesiąc przeczyścimy delikatnie detektor; pozbędziemy się w ten sposób zbędnego kurzu, który może zakłócać pracę urządzenia. Najlepiej używać do tego odkurzacza z miękką przystawką; nie uszkodzimy w ten sposób budowy czujnika. Bardzo ważne jest, by bezwzględnie nie używać żadnych detergentów; skład tych środków mógłby spowodować poważną awarię detektora.

Na co uważać?

Oprócz wspomnianych już wyżej detergentów, które mogłyby okazać się zabójcze dla pracy czujnika, warto unikać również innych nieprzyjaznych czynników. Po pierwsze, w pobliżu detektora nie powinno się rozpylać żadnych środków w sprayu; bezwzględnie unikajmy używania dezodorantów czy specjalnego rodzaju farb lotnych, a odświeżacz powietrza zamontujmy w innej części pokoju lub nawet mieszkania. Substancje znajdujące się w sprayach mogłyby w znaczący sposób wpłynąć na wydajność detektora; w razie ewentualnej, równoległej awarii instalacji i ulatniania się tlenku węgla czujnik nie byłby w stanie wykryć potencjalnego zagrożenia. Musimy uważać także w przypadku, gdy decydujemy się na remont części mieszkania, w której znajduje się detektor; w takiej sytuacji czujnik należy zdemontować i przenieść. Ponowna instalacja zalecana jest dopiero po intensywnym przewietrzeniu pomieszczenia. W żadnym wypadku nie myślmy również o malowaniu czy lakierowaniu czujnika – mogłoby to spowodować zakrycie otworów wlotowych urządzenia, a w rezultacie zakłócić prawidłowe działanie sensora.


Chroń przed dziećmi

Detektor tlenku węgla powinien być trzymany z daleka od dzieci; na ogół najmłodsi nie są w stanie dostać się do zamontowanego czujnika, jednak błąd w montażu, nieumiejętne umiejscowienie czy brak uwagi rodzica może doprowadzić do naruszenia urządzenia przez dziecko. Aby uświadomić pociechom jak ważny jest detektor, dobrze uświadomić im, jakim zagrożeniem jest tlenek węgla i jakie mogą być konsekwencje po zatruciu się nim. Rodzice niemowląt powinni natomiast wiedzieć, że nie należy umieszczać pojemnika z pieluchami w pobliżu detektora; to również, na zasadzie podobnej do dezodorantu i sprayu, mogłoby zakłócić pracę czujnika.


Fałszywe alarmy

Szereg czynników może wywołać tzw. „fałszywy alarm” – detektor reaguje wtedy tak jak w wypadku ulatniania się tlenku węgla. Alarm mogą spowodować perfumy, rozpuszczalniki, kleje, płyny po goleniu czy niektóre środki do czyszczenia.



Google+