Wczytuję dane...

10 zasad obrony gazem pieprzowym

Gaz pieprzowy to jeden z najskuteczniejszych akcesoriów do samoobrony. O czym musimy pamiętać podczas stosowaniu gazu? Oto 10 praktycznych wskazówek.


1. Podstawowa technika. Powinien znać ją każdy użytkownik – być może jej wykorzystanie w praktyce zwiększy Twoje szanse. Kiedy jesteś gotowy do rozpylenia gazu, lekko przykucnij, równomiernie rozkładając ciężar ciała na obie nogi. Wysuń nieuzbrojoną rękę w przód, krzycząc „STÓJ!” tak głośno, jak potrafisz. Równocześnie wyciągnij drugą rękę na wysokość oczu i rozpyl gaz na twarz i w oczy napastnika.


2. Nie wysuwaj ręki zbyt mocno. Nie kieruj ręki zbyt blisko napastnika. Jeśli jego reakcja będzie szybka, może uderzyć Twoją rękę lub przechwycić gaz. Rozpylając gaz, wycofuj się, bo da Ci to więcej czasu, wprowadzając jednocześnie napastnika w chmurę gazu.


3. Dostępność narzędzi, które mogą nam pomóc w samoobronie, jest dziś praktycznie nieograniczona. Każdy zainteresowany może nabyć kubotan czy gaz pieprzowy bez najmniejszego problemu. Nie można przy tym jednak zapominać o pewnej bardzo istotnej kwestii: wiedzy! By skutecznie obronić się przed napastnikiem, musimy nie tylko mieć czym, ale też wiedzieć jak. Dzisiaj 10 wskazówek jak w prawidłowy sposób stosować gaz pieprzowy.


4. Odwrócenie uwagi. Krzyknij „STÓJ!”, możesz też szybko wysunąć w przód rękę, w której nie masz gazu. Takie działania rozproszą napastnika, skierują jego uwagę na inne tory, a Ty będziesz mieć czas na użycie gazu.


5. Prawidłowe rozpylenie gazu. Upewnij się, że zachowujesz odpowiedni dystans od napastnika, w którego chcesz wycelować gaz. Celując, wybieraj oczy i twarz, by osiągnąć zamierzony efekt. Rozpyl gaz przez 1-2 sekundy i natychmiast się odsuń, cały czas obserwując napastnika. To pozwoli Ci ocenić czy gaz zadziałał, czy też potrzebna jest jeszcze jedna dawka.




6. Oczy szeroko otwarte. Jakiego błędu na pewno nie należy popełniać podczas rozpylania gazu? Nigdy i pod żadnym pozorem nie zamykaj oczu! Być może zajdzie potrzeba, by lekko zmodyfikować kierunek rozpylania, bo napastnik się przemieści. Może trzeba będzie rozpylić kolejną dawkę lub rozpylać dłużej. Gdy napastnik zostanie oślepiony i dostanie ataku kaszlu, musisz wykorzystać czas na ucieczkę.


7. Praktyka czyni mistrza. Ćwicz! W jaki sposób? Przećwicz to, gdzie będziesz trzymać pojemnik z gazem. Zastanów się, jakie miejsce jest najlepsze i w miarę możliwości trzymaj pojemnik zawsze w tym samym miejscu. Wszystko po to, być w sytuacji zagrożeni anie musiał zastanawiać się, gdzie on jest. Upewnij się również, że jesteś w stanie szybko wyjąć pojemnik – miejsce musi być łatwo dostępne, jak kieszeń spodni.


8. Głowa na cel. Oczy, nos – to Twój cel. Chcesz, żeby napastnik zaczął łzawić, kaszleć, stracił orientację. Pamiętaj też o tym, by nigdy nie używać gazu w dużym skupisku ludzi czy w tłumie, bo nie jesteś wtedy w stanie przewidzieć, kto odczuje skutki użycia gazu. Nie chcesz, chyba by byli to przypadkowi przechodnie?


9. Inne wskazówki. Gaz rozpylaj w kształcie litery X lub Z, co zwiększy jego zasięg i da szansę na właściwe wycelowanie. Kiedy uda Ci się oddalić, koniecznie zadzwoń na policję!


10. Teoria a praktyka. Jeśli nie masz czasu na myślenie, nie ćwiczyłeś wcześniej, albo napastnik kompletnie Cię zaskoczył, nie zastanawiaj się nad poradami, jakie przeczytałeś i tym, czy trzymasz pojemnik na właściwej wysokości i na pewno odpowiednio głośno krzyczałeś. Działaj szybko i po prostu rozpyl gaz, może da Ci to czas na ucieczkę.



Google+