Wczytuję dane...

Tlenek węgla – śmiertelne statystyki. Jak uchronić się przed zatruciem?

Zbliżający się sezon grzewczy oznacza nie tylko przyjemne ciepło, które już wkrótce zagości w naszych domach, ale również wzrost ryzyka zatrucia się czadem. Niestety, statystyki, które są przedstawiane przez specjalistów, nie napawają optymizmem – sezon grzewczy 2014/2015 ukazuje w pełni, że wciąż wiele osób doznaje poważnych uszczerbków na zdrowiu.


Wciąż wiele do zrobienia

Mimo że wciąż przeprowadzane są kampanie medialne, mające na celu uświadomienie poważnego zagrożenia, jakim jest zatrucie czadem, to statystyki są nieubłagane. Tylko w sezonie grzewczym 2014/2015 zanotowano blisko 4000 zdarzeń związanych z ulatnianiem się tlenku węgla! Ponad połowa zdarzeń kończyła się podtruciami uczestników zdarzenia. Niestety, odnotowano również 60 zgonów. Mimo że w skali całego kraju statystyki nie wydają się przerażające (szczególnie biorąc pod uwagę, ilu kierowców ginie codziennie na polskich drogach), to warto uświadomić sobie, że przy przestrzeganiu określonych zasad prowadzenie takiej statystyki mogłoby być całkowicie zbędne. Obecnie zajmuje się tym Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej, a dane pochodzą ze zgłoszonych interwencji.



Skala problemu

Niestety, na co dzień skala problemu jest niezauważalna bądź bagatelizowana, a temat niebezpieczeństwa zatrucia czadem pojawia się jedynie na początku każdego sezonu grzewczego. Na szczęście, są również i optymistyczne informacje – statystyki pokazują, że coraz mniej osób ulega zatruciom, które mogą prowadzić nawet do śmierci. Jeszcze pięć lat temu sytuacji, w których wystąpiło ryzyko zatrucia czadem, było prawie o połowę wyższe. Lepsze statystyki to jednak głównie zasługa nowych instalacji grzewczych, które niwelują ryzyko zatrucia, a nie kampanii informacyjnych, dlatego warto zastanowić się, co jeszcze można zrobić w tym zakresie. Dobrym pomysłem wydaje się przede wszystkim uświadamianie społeczeństwa, jakie są pierwsze objawy zatrucia; dzięki temu każdy będzie w stanie określić, czy we wdychanym przez niego powietrzu jest zbyt dużo tlenku węgla.  



Jak skutecznie uchronić się przed czadem?

Na zatrucie czadem narażone są w pierwszej kolejności osoby, które posiadają stary model instalacji grzewczej, a także właściciele kominków i piecyków. Jak można zapobiec niebezpieczeństwu związanemu z tlenkiem węgla? Po pierwsze, zaleca się regularne korzystanie z usług kominiarzy i profesjonalnych techników, którzy będą w stanie skontrolować stan instalacji i naprawić ewentualne usterki. Po drugie, niewątpliwie dobrym pomysłem jest zainstalowanie czujnika czadu, który przez okrągły rok będzie czuwał nad naszym bezpieczeństwem. Jak działa? Po przekroczeniu dopuszczalnego stężenia tlenku automatycznie informuje o aktualnym stanie i tym samym ostrzega domowników przed niebezpieczeństwem. Warto pamiętać, że nawet przy regularnym sprawdzaniu instalacji i urządzeń takich jak piec czy komin może zdarzyć się, że nastąpi nieoczekiwana awaria; z tego powodu warto zaopatrzyć się w detektor, który zapewni dodatkową ochronę i komfort.


Przeczytaj również:

Czad: objawy zatrucia i pierwsza pomoc

Co wiemy o czadzie?

Google+