Wczytuję dane...

Kupujemy gaz pieprzowy. Na co zwracać uwagę?

Kupujemy gaz pieprzowy. Na co zwracać uwagę?

Kupując ręczny miotacz gazu warto wziąć pod uwagę kilka czynników: jak często będziemy używać gazu, w jakich okolicznościach i jakie rozmiary będą dla nas odpowiednie. Co to znaczy? Gaz należy dostosować do własnych potrzeb i oczekiwań. Na etykiecie naklejonej na gaz znajdują się parametry, które pozwolą znaleźć produkt optymalny dla nas.


Jak jest średnica i wysokość pojemnika?

Te parametry świadczą o rozmiarach RMG (ręcznego miotacza gazu). Wielkość należy dostosować do miejsca, w którym będziemy przetrzymywać gaz. Jeśli docelowo będzie on noszony w torebce lub kieszeni, warto zainwestować w mały i podręczny miotacz.


 Jaki ma zasięg?

To jeden z najważniejszych parametrów, choć jednak najbardziej niedokładnych. RMG mają tę specyfikę, że ich działanie uzależnione jest od warunków atmosferycznych. Przy mocnym wietrze lub deszczu, zasięg gazu zmniejszy się. Warto zainwestować w miotacz, który ma największy zasięg, pozwoli to na utrzymanie większego dystansu od napastnika.


Jaka ilość psiknięć?

To teoretycznie przewidywany parametr, oparty na średniej ilości wydobywającego się gazu w trakcie naciśnięcia. Jeśli przy jednorazowym użyciu przytrzymamy przycisk uwalniania płynu dłużej, gaz starczy na krócej.


Jaka ilość OC i Ostrość SHU?

Do produkcji gazów pieprzowych używa się środka chemicznego OC (oleoresin capsicum), czyli ekstraktu z łupiny ziarna pieprzu. Samo stężenie procentowe OC nie świadczy o skuteczności RMG. Ważnym czynnikiem jest ostrość olejku, określana w jednostkach SHU (Scoville Heat Unit). Optymalne parametry to roztwór 10% olejku OC o ostrości 2milionów SHU. Ten stosunek wskazuje na to, że w całej puszce gazu pieprzowego znajduje się 10% olejku OC, który ma ostrość 2 miliony SHU.


Jaki producent?

Warto inwestować w znane na rynku marki. W przypadku gazów pieprzowych doskonale sprawdzają się firmy amerykańskie, niemieckie i francuskie (np.Police Magnum, Fox Labs, Mace)


Jaka jest pojemność gazu?

RMG mają pojemności od 20 do nawet 500ml. Te najmniejsze, wystarczają zwykle na jednorazowe, krótkie użycie gazu. W przypadku nietrafienia w napastnika wykluczają możliwość drugiego użycia. Te największe zupełnie nie nadają się do noszenia przy sobie. Najlepiej sprawdzają się pojemności ok. 50ml.


Jaki rodzaj rozpylenia?

To najważniejszy parametr. Wyróżnia się: stożek mgły, strumień oraz żel (pianę). W przypadku stożka mgły środek jest natychmiast rozpraszany. Pozwala on na niedokładne wycelowanie w napastnika, roznosi się na dużej powierzchni. Jego minusem jest duża podatność na warunki atmosferyczne. Nie wolno używać go w pomieszczeniach. W drugim przypadku mieszanka wyrzucana jest w postaci strumienia. Tego typu miotacz gazu będzie bardziej odporny na pogodę, jednak należy wycelować go prosto w twarz przeciwnika. Żel lub piana jest połączeniem tych dwóch typów. Działa jak strumień, jednak przy zetknięciu się z przeszkodą przywiera do niej jak piana. Nie wytwarza chmury, można używać go w pomieszczeniach. Minusem jest konieczność trafienia w twarz napastnika.


Zawiera barwnik czy nie?

Nowoczesne miotacze zawierają barwnik, który w świetle zwykłym lub UV pozwala na rozpoznanie napastnika.
Jednym z najważniejszych parametrów jest data produkcji. Gazy chemiczne tworzą w puszce bardzo agresywne środowisko, co zmniejsza jej szczelność. Zleżała substancja aktywna traci po pewnym czasie właściwości drażniące, dlatego nie należy stosować gazów przeterminowanych.

Google+