Technika walki tonfą cz.1
Tonfa to specyficzna broń używana głównie przez funkcjonariuszy policji i jednostek specjalnych. Nie oznacza to jednak, że nie może jej kupić zwykły obywatel – wystarczy, że wybierze sprzęt spełniający odpowiednie normy. Niezależnie jednak od tego, kto się nią posługuje, każda osoba posiadająca tonfę powinna wiedzieć jak z niej bezpiecznie korzystać, zachowując przy tym samym wysoką skuteczność. Jak to osiągnąć? Oto trzyczęściowy poradnik, który wyjaśni wszystkie najważniejsze aspekty posługiwania się tym rodzajem broni.
Przeznaczenie broni
Pochodząca z Japonii tonfa została stworzona nie tylko w celu skutecznej samoobrony, ale również z myślą o wykonaniu szybkiego ataku. Porównując obecnie produkowane tonfy do ich japońskich pierwowzorów można zauważyć, że różnią się między sobą wielkością, ciężarem, a także materiałem, z którego są wykonane. Co ciekawe, pierwotnie wykonywano dwa egzemplarze broni; jeden służył do obrony, drugi zaś do ataku. Dzisiaj używa się wyłącznie jednej tonfy, a jej głównym przeznaczeniem jest unieszkodliwienie napastnika poprzez blokadę ciosu lub wyprowadzenie kontrataku. Ze względu na budowę tonfy techniki, które stosuje się z jej użyciem są inne od tych, które z powodzeniem były praktykowane przez Japończyków.
Właściwy uchwyt
Przed zapoznaniem się z technikami walki tonfą warto, jeśli jej posiadasz dokładnie przestudiuje podstawy właściwego uchwytu tej broni. Wbrew pozorom, duże znaczenie może mieć na przykład właściwy sposób trzymania tonfy za rękojeść czy za krótkie ramię; w przypadku pierwszego uchwytu, najlepiej, jeśli złapiemy broń całą dłonią, mocno, poniżej zgrubienia rękojeści. Ważne jest również, aby całe nasze przedramię przylegało do dłuższej części broni. Taki uchwyt tonfy jest bardzo przydatny w przypadku wszelkiego rodzaju samoobrony; w ten sposób jesteśmy gotowi zablokować cios napastnika właśnie szybkim ruchem przedramienia, które jest osłonięte przez broń. Dzięki temu w łatwy sposób nie tylko minimalizujemy ryzyko doznania obrażeń, ale również doprowadzamy do sytuacji, w której napastnik może zostać dotkliwie zraniony (na przykład podczas próby wyprowadzenia uderzenia pięścią).
Zalety używania tonfy
Korzyści, jakie może przynosić posiadanie i używanie tonfy, nie dla wszystkich są oczywiste; przez wiele osób jest uznawana za rodzaj mało użytecznej, policyjnej pałki. Wbrew pozorom używanie tonfy ma jednak wiele zalet; garda z jej zastosowaniem jest naturalna i prosta, poruszanie się – łatwe i oparte na odruchach, co ułatwia korzystanie z tego rodzaju broni osobom nie posiadającym doświadczenia w sztukach walki. W sytuacji, gdy jesteśmy zmuszeni bronić się przed atakiem przeciwnika, trzymanie gardy z użyciem tonfy jest znacznie ułatwione; napastnik nie będzie w stanie dosięgnąć najważniejszych punktów na naszym ciele bez szkód dla samego siebie. Warto również wspomnieć, że efektywność tego rodzaju broni jest dość duża, a wzrasta dodatkowo, gdy osoba posługująca się tonfą zna podstawowe techniki, które ułatwią walkę z jej użyciem.
Przeczytaj jeszcze: