Wczytuję dane...

Co dziecko powinno wiedzieć o bezpieczeństwie?

Dorośli coraz chętniej poszerzają wiedzę dotyczącą możliwych sposobów zapewnienia sobie i swoim najbliższym bezpieczeństwa. Niestety, nie zawsze się nią dzielą – dotyczy to szczególnie najmłodszych, którzy wprawdzie są otaczani troskliwą opieką, ale nie rozumieją, czemu ma to służyć; nie zdają sobie również sprawy z możliwych zagrożeń. Co dziecko powinno zatem wiedzieć aby móc skutecznie unikać niebezpiecznych sytuacji, gdy nas nie ma w pobliżu?


Nie ufaj nieznajomym

To podstawowa zasada, z którą zgadza się niemal każdy rodzic. Dziecko, spotykając nieznajomą osobę, która szuka jakiegokolwiek kontaktu, powinno zachować dużą rezerwę. Pod żadnym pozorem nie powinno brać od obcych ludzi jakiegokolwiek jedzenia czy picia; mogą znajdować się w nich niebezpieczne substancje, służące zaburzeniu stanu świadomości. Jeśli zostawiamy dziecko samo w domu należy również uczulić je, żeby nie otwierało nikomu drzwi, nawet, gdy osoba czekająca na zewnątrz będzie przedstawiać się jako ktoś znajomy. Dlaczego? Rodzina i przyjaciele nie będą wymagać, by Twoje dziecko – będąc same w domu – otworzyło im, zaś dalsi znajomi czy sąsiedzi mogą zaczekać, aż wrócisz. Ktoś, kto będzie chciał wykorzystać Twoją nieobecność, czyli potencjalny złodziej czy porywacz, prawdopodobnie będzie próbował się podszyć pod kogoś, komu dziecko ufa. Z tego powodu dzieci powinny dostać od nas prosty i czytelny przekaz – nie otwieraj absolutnie nikomu.


Kody, hasła i sekrety

Aby dziecko mogło być bezpieczne nawet wtedy, gdy przebywa z daleka od nas, należy nauczyć je, które informacje powinno zachowywać tylko dla siebie, a które wręcz przeciwnie – jak najszybciej przekazać rodzicom. Do pierwszej grupy zaliczane są przede wszystkim hasła internetowe, w szczególności hasła do poczty i portali społecznościowych. W momencie, gdy trafią one w niepowołane ręce, mogą wyrządzić dużo szkód, które ciężko potem będzie naprawić. Dotyczy to także ujawniania zbyt wielu informacji o sobie w sieci – dzieci mogą stać się przez to w przyszłości ofiarami kradzieży tożsamości. Do informacji, które dziecko nie powinno nikomu przekazywać, należą również specjalne kody i hasła ustalane w rodzinie – jeśli macie taki zwyczaj, warto co jakiś czas przypominać dziecku, by nikomu bezwzględnie nie ich nie podawało.


Gdzie się schronić?

Czasami zdarzają się sytuacje, które wymagają naszej natychmiastowej reakcji – dzieje się tak na przykład w momencie, gdy dziecko zostaje napadnięte. Nas jednak nie ma. Co zatem powinna zrobić nasza pociecha? Należy nauczyć dziecko, że w razie napaści lub w momencie, gdy będzie czuło, że coś jest nie tak (ktoś nieznajomy będzie szedł za dzieckiem krok w krok, przyglądał mu się, próbował nawiązać kontakt) niech natychmiast ucieka lub szybko oddali się z danego miejsca. Oczywiście najlepiej, gdy może ono schronić się w takiej sytuacji w domu, jednak jeśli jednak nie ma takiej możliwości (nas nie ma w mieszkaniu, a dziecko nie wzięło kluczy) niech skieruje się do życzliwych sąsiadów. Dobrze, jeśli wcześniej poprosimy ich o pomoc w takiej sytuacji – będą wiedzieli co robić, gdy nasze dziecko stanie u progu ich drzwi.



Google+