Wczytuję dane...

Sztuki walki: KENDO

Kendo na pewno nie należy do tak popularnych dalekowschodnich sztuk walki jak Judo czy Karate. To wcale jednak nie znaczy, że jest w jakikolwiek sposób gorsze. Może jedynie przez to, że nie występowało w filmach z legendarnym karateką – Bruce`m Lee. Kendo to idealny wybór dla osób, które szukają wyjątkowego stylu walki, który dodatkowo będzie opierał się na broni. Brzmi groźnie, ale wyłącznie z pozoru gdyż Kendo wcale nie jest niebezpieczne. Mało tego, można go trenować w zasadzie od najmłodszych lat. Jak znakomita większość sztuk walki także trening Kendo może dla nas stanowić podstawę do tego by w sytuacji zagrożenia móc się obronić. Ale w tym wypadku już niekoniecznie bronią.

Zacznijmy jednak od początku – Kendo oznacza „drogę miecza” i tradycyjnie jest pojmowane jako sztuka mające swoje korzenie w szermierce japońskich samurajów. Podczas treningów wykorzystuje się bambusowe miecze (nazywane Shinai) a każda osoba ćwicząca posiada na całym ciele ochraniacze wzorowane na zbroi samurajskiej. Dzięki temu nie ma możliwości zrobienia sobie nawzajem krzywdy.


Kendo jednak prócz samego sposobu prowadzenia walki nieco różni się od innych dalekowschodnich sztuk. Przykładowo – w odróżnieniu do judo czy karate stopnie w kendo nie są w żaden sposób uwidacznianie (gdzie w innych sztukach walki jest to zwykle pas odpowiedniego koloru).

Mimo tego, że aktualnie w Polsce szacuje się osoby uprawiające kendo na około 500 zawodników na świecie sport ten uprawia aż około 7 milionów ludzi a do Międzynarodowej Federacji Kendo należy ponad 40 krajów.


Jak uprawianie Kendo może nam pomóc w samoobronie?

Skoro inne sztuki walki powodują to, że możemy czuć się zdecydowanie bardziej pewni swoich umiejętności podczas konfrontacji z napastnikiem to czy Kendo jednak nie jest sportem mniej użytecznym? Odpowiedź jest prosta. Absolutnie nie. To fakt – ze względu na specyfikę walki trening Kendo na pewno nie nauczy nas przykładowo efektywnych rzutów. Ale da nam na pewno coś innego, coś co zdecydowanie pomoże nam w codziennym życiu. To po prostu poprawa stanu zdrowia a także przede wszystkim kondycji! Co więcej – Kendo sprawia, że człowiek zaczyna wierzyć w siebie i swoje możliwości. Kendo rozwija umysł jak i ciało, sprawia, że człowiek walczy najlepiej jak tylko potrafi. Nie tylko podczas walki – ale także w codziennym życiu. Dzięki może zdziałać więcej.

Może ktoś uważać, że przecież na co dzień nie chodzi się po mieście z bambusowym mieczem więc Kendo nie przyda się w sytuacji zagrożenia. Być może faktycznie – bezpośrednio nie będzie to miało aż tak dużego związku. Ale pośrednio – olbrzymie! Bo tak naprawdę przecież nasza reakcja na daną sytuację zawsze zależy niemal tylko i wyłącznie od naszych umiejętności a także opanowania. A to są cechy, które rozwija właśnie ta sztuka walki.

Nie trzeba być szermierzem by spróbować swoich sił w tej arcyciekawej sztuce walki. Jeśli szukasz czegoś, co sprawi że poczujesz się bezpieczniejszy – ale również bardziej pewny siebie i zdrowszy. To Kendo może być nie tylko ciekawym – ale również bardzo nietuzinkowym wyborem.

Google+