Bezpieczeństwo nad wodą
Mimo że okres urlopowy dobiega końca, to dobra pogoda wciąż nas nie opuszcza i wręcz zachęca do ostatnich wycieczek nad wodę, niezależnie, czy jest to rzeka, jezioro czy też morze. Spóźnieni urlopowicze powinni jednak pamiętać o zasadach, jakich należy przestrzegać nad wodą; dzięki temu mogą uniknąć groźnych w skutkach sytuacji, które mogą zakończyć się utonięciem lub ciężkim uszkodzeniem ciała. Mowa jednak nie o zwyczajnych kąpielach, a o wodnych przejażdżkach z użyciem łodzi czy kajaków.
Zadbaj o podstawowe wyposażenie
Nawet jeśli umiemy pływać, nigdy nie zapominajmy o zabieraniu ze sobą kamizelek ratunkowych; najlepiej będzie, jeśli od razu je założymy, jeszcze przed wypłynięciem. Dlaczego? Warto pamiętać, że na wodzie może zdarzyć się dosłownie wszystko; należy uwzględnić zarówno zderzenie z inną łodzią jak i próbę opanowania łodzi zakończoną niepowodzeniem na wskutek np. wpadnięcia w wir wodny. Oprócz kamizelek dobrze również pomyśleć o zaopatrzeniu się w specjalny rodzaj diod LED, które pomogą nam w przypadku, gdy jeden z uczestników wycieczki znajdzie się poza łodzią. Dzięki odpowiednio skonstruowanym latarkom lub diodom łatwiej nam będzie zlokalizować członka załogi, który nieszczęśliwie znalazł się w wodzie; jest to szczególnie ważne w przypadku osoby nie umiejącej pływać, która szybko może znaleźć się pod powierzchnią wody.
Bądź pewien swoich umiejętności
Jeśli nigdy nie pływaliśmy łódką bądź kajakiem zastanówmy się, jakie ryzyko niesie za sobą taka wyprawa. Musimy pamiętać szczególnie o tym, że zwykłe łodzie, a tym bardziej kajaki, są niezwykle podatne na wywrócenia bądź na przechylenia, skutkujące nabraniem wody na pokład. Mimo że wydaje się, że łatwo uniknąć takich sytuacji, wystarczy czasem jedynie moment nieuwagi, który doprowadzi nas do katastrofalnego w skutkach zdarzenia. Nawet jeśli jesteśmy pewni własnych umiejętności i wiemy, że nie popełnimy podobnych błędów, wciąż musimy zachować najwyższą ostrożność. Jest to szczególnie wskazane, jeśli rzeka lub zbiornik wodny, po którym pływamy, cieszy się dużą popularnością i tym samym przyciąga wielu turystów. Tylko niewielka część urlopowiczów wie jak poprawnie sterować łódką; z tego względu łatwo o kolizje, które również mogą mieć poważne konsekwencje.
Śmiertelne substancje
W tym wypadku mowa o alkoholu i dwutlenku węgla. Spożywanie napojów alkoholowych bardzo często kończy się tragicznie – osoby będące pod wpływem podejmują zazwyczaj bardziej ryzykowne działania, co w efekcie może prowadzić do wypływania na sam środek zbiornika, nurkowania pod lub obok łódki, a także nadmiernej pewności co do stabilności łodzi. Duża część osób, które zginęły na skutek utopienia się, to osoby zażywające wcześniej alkohol. Mniej oczywistym zabójcą wydaje się dwutlenek węgla, jednak wbrew pozorom on również jest odpowiedzialny za śmiertelne wypadki. Dzieje się tak głównie na łodziach z napędem motorowym, gdzie uwalniane są niewielkie ilości CO2; jeśli przedostaną się one do zamykanej kabiny na skutek nieszczelności, mogą spowodować poważne obrażenia.