Wczytuję dane...

Kamery wewnętrzne i zewnętrzne: różnice

Mimo że oba rodzaje służą do monitorowania sytuacji na danym obszarze, kamery wewnętrzne i zewnętrzne różnią się pomiędzy sobą nie tylko obszarem zastosowania, ale również materiałami, z których zostały wykonane – jest to bardzo ważny czynnik, który wpływa na poziom użyteczności kamery. Czego zatem nie widać na pierwszy rzut oka, a co różni między sobą kamery wewnętrzne i zewnętrzne?

Przystosowane do warunków

Oba rodzaje kamer są przystosowane do pracy w zupełnie innych warunkach – o ile kamery wewnętrzne nie są wystawione na oddziaływanie czynników atmosferycznych lub potencjalne działanie osób trzecich, o tyle w przypadku kamer zewnętrznych sprawa nie jest już tak prosta. Z racji większej liczby zagrożeń elementy monitoringu znajdujące się na zewnątrz budynków muszą być zdecydowanie bardziej wytrzymałe. Na ogół wykonane są z metalu, posiadają specjalną obudowę, a ich waga jest większa niż w przypadku kamer wewnętrznych. Ma to zapobiec nie tylko skutkom ewentualnych czynników atmosferycznych takich jak wichura czy burza, ale również zniechęcić potencjalnych złodziei lub wandali do przywłaszczenia sprzętu lub jego zniszczenia. Taka budowa kamery wymusza jednak jej mniejszą zwrotność. Jak łatwo się domyślić, urządzenia znajdujące się wewnątrz budynku, narażone na znacznie mniej poważne szkody, są na ogół mniejsze, lżejsze i mniej zauważalne w stosunku do kamer zewnętrznych. Wielkość kamery i miejsce jej zamontowanie spełnia również inną funkcję – urządzenia umieszczone na zewnątrz budynku zazwyczaj dodatkowo odstraszają potencjalnych złodziei.



Oświetlenie i jakość obrazu

Na pracę kamer, niezależnie od rodzaju, wpływa światło. Dzięki odpowiedniemu oświetleniu w pobliżu kamery obraz lub zdjęcia wykonywane przez urządzenie będą znacznie dokładniejsze i czytelniejsze. Przekłada się to również na fakt, czy wybraliśmy monitoring wewnętrzny czy zewnętrzny – o ile w przypadku wewnętrznego istnieje duża szansa, że obraz będzie dobrej jakości, ponieważ wnętrza są na ogół dobrze oświetlane, o tyle w przypadku kamer zewnętrznych takiej pewności już nie ma. Wtedy wszystko zależy od tego, czy zdecydujemy się na zamontowanie dodatkowego źródła światła w pobliżu sprzętu, czy też zakupimy urządzenie o wysokiej rozdzielczości, któremu niegroźny jest nawet brak światła; oczywiście sytuacja zmienia się, jeśli zależy nam na tym, by kamera działała wyłącznie w dzień.
Co ciekawe, jeśli chodzi jednak o ogólną jakość obrazu, przewagę zyskują kamery zewnętrzne. Dlaczego? Z racji monitorowania obszarów, które ulegają dynamicznym zmianom, muszą być nastawione na dokładniejsze i wyrazistsze przedstawienie danych sylwetek.



Cechy wspólne

Wymieniając różnice – które często mają ogromne znaczenie przy doborze odpowiedniego rodzaju kamery – nie sposób nie wspomnieć o cechach wspólnych urządzeń. Są to m.in. podczerwień czy wykonywanie zdjęć nawet przy gwałtownych przejściach światła. Warto pamiętać, że oba rodzaje urządzeń monitorujących są niezwykle skuteczne, a ich wykorzystanie zależy tylko od naszej pomysłowości.


Google+