Wczytuję dane...

Najprostsze sposoby na obronę

Żyjemy w czasach, w których nie można być pewnym intencji drugiej osoby. Znacząca większość ludzi nie chce nikomu wyrządzać krzywdy, jednak pewien odsetek społeczeństwa wydaje się być pozbawiony wszelkich skrupułów, co dodatkowo utrudnia rozpoznanie potencjalnych napastników. Z tego względu warto być zawsze przygotowanym  na napaść , niż potem żałować, że nie poświęciło się minimalnej uwagi zagadnieniu własnego bezpieczeństwa.


Techniki samoobrony

Pierwszym krokiem do zapewnienia sobie – choć w minimalnym stopniu – poczucia bezpieczeństwa, jest poznanie podstawowych technik samoobrony. Tyczy się to zarówno kobiet jak i mężczyzn, ponieważ większość chwytów i uderzeń pokazywana przez instruktorów nie wymaga dużych nakładów siły. Sekretem skuteczności wyprowadzanych kontrataków jest bazowanie na sile, jaką przeciwnik włożył we własny cios. Techniką, która w znacznym stopniu opiera się na takich zasadach, jest aikido, uznawane jednocześnie za jedną ze sztuk walki. Dla osób, które chcą poznać jedynie kilka niezbędnych chwytów potrzebnych do obrony siebie lub najbliższych w razie napaści wystarczy jednak kilka spotkań, podczas których instruktor zaprezentuje im niezbędne ciosy.

Ucieczka nie musi być tchórzostwem


Większość z nas spotkała się z przekonaniem, że ucieczka – niezależnie od sytuacji – to synonim tchórzostwa. To jedno z najbardziej krzywdzących stwierdzeń dla osoby, która musiała ratować swoje życie lub zdrowie właśnie za pomocą ucieczki, a niestety ich liczba sukcesywnie się zwiększa. W przypadku, gdy nie mamy przy sobie broni lub nie znamy żadnych chwytów, za pomocą których moglibyśmy obezwładnić przeciwnika, ucieczka jest najrozsądniejszym rozwiązaniem, które nie należy uważać za hańbiące lub uwłaczające. Uciekając warto pamiętać o kilku zasadach – nigdy nie należy uciekać w kierunku opustoszałych terenów, nawet, jeśli dobrze je znamy. Uciekając w stronę budynków mieszkalnych możemy zniechęcić przeciwnika do pościgu za nami lub, w najgorszym wypadku- prosić kogoś o wpuszczenie do mieszkania. Dobrym pomysłem jest również wejście do najbliższego sklepu lub baru.


Broń jako najlepsze zabezpieczenie

Noszenie ze sobą podręcznej broni w postaci gazu pieprzowego, pałki teleskopowej czy też kubotanu może zapewnić nam przewagę w starciu z przeciwnikiem. Odpowiednio użyte uniemożliwiają mu przez chwilę jakikolwiek ruch; jeśli czujemy się na siłach możemy wtedy spróbować obezwładnić napastnika, choć lepiej będzie, jeśli po prostu wezwiemy pomoc lub pospiesznie oddalimy się z miejsca zdarzenia. Zalet takiej podręcznej broni jest dużo- każdy z wymienionych przedmiotów jest lekki, poręczny, łatwy w użyciu, a do tego- niezwykle skuteczny. W przeciwieństwie do regularnej broni nie trzeba mieć zezwolenia, aby ją posiadać; warto jednak pamiętać, że niezależnie od tego, co wybierzemy, dany przedmiot możemy wykorzystać wyłącznie w samoobronie, dlatego zaleca się jej posiadanie wyłącznie świadomym, odpowiedzialnym osobom.


Google+