Wczytuję dane...

Twoje bezpieczeństwo zależy od... właściwej postawy

Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę, że ich bezpieczeństwo zależy od nich samych. W celu zapewnienia sobie jak najlepszej ochrony uczęszczają na kursy samoobrony lub zaopatrują się w przydatną broń służącą chwilowemu obezwładnieniu przeciwnika. Mało kto zdaje sobie jednak sprawę z tego, że istotny wpływ na zwiększenie bezpieczeństwa ma postawa i sylwetka danej osoby.


Instynkt drapieżcy

Gdy drapieżnik rusza na polowanie i widzi stado potencjalnych ofiar, zawsze będzie wypatrywał pośród nich najsłabszego osobnika. To rodzaj selekcji naturalnej, podczas której najmniejsze szanse na przetrwanie będzie miała najmniejsza, najbardziej bezbronna jednostka. Drapieżca wybierając słabszą ofiarę nie tylko zachowuje więcej sił, ale także zwiększa prawdopodobieństwo upolowania zwierzyny. Wbrew pozorom podobnie jest z ludźmi; złodziej lub napastnik obserwuje najpierw uważnie tłum, a następnie szczególną uwagę zwraca na osoby samotne, niepozornej postury, skulone. Wybierając taką osobę zwiększa prawdopodobieństwo na powodzenie swojej akcji; uznaje bowiem, że przyszła ofiara nie będzie stawiać oporu, bo już w momencie obserwacji wydaje się być bojaźliwa, przestraszona, niepewna siebie. Okazuje się zatem, że nasza postawa może odegrać kluczową rolę w zniechęceniu przeciwnika do próby ataku!


Odpowiednia postawa

Jaką postawę powinniśmy przyjmować, jeśli chcemy zminimalizować ryzyko ataku na naszej osobie? Czy wpływ na to mają także gesty, jakie wykonujemy? Najważniejszą czynnością, jaką bezwzględnie powinniśmy wykonać, jest...wyprostowanie się. Podczas tego ruchu szyja delikatnie wydłuża się, głowa idzie do góry, zaś ramiona do tyłu; wypychamy barki i klatkę piersiową, wydajemy się wyżsi i więksi. To właściwie jedyny sekret poprawnej postawy- jeśli będziemy zgarbieni, mniejsi, bardziej nieporadni. Potencjalny napastnik nie wie czego ma się spodziewać po osobie prezentującej zdecydowaną postawę; wydaje się ona pewna siebie, co z kolei może wskazywać na fakt posiadania broni lub umiejętności samoobronnych. Nie wróży to sukcesu atakującemu, dlatego woli rozejrzeć się po innych ludziach. Oczywiście nie jest to środek na stuprocentowe zapewnienie sobie bezpieczeństwa, ale znacząco zmniejsza szansę na to, że to właśnie nam przydarzy się coś przykrego.


Na wszelki wypadek


Jak łatwo się domyślić, czasem odpowiednia postawa może nie wystarczyć do zniechęcenia potencjalnego przeciwnika. Z tego powodu warto nosić przy sobie coś, co nie zbyt ciężkie i nie zwraca zbytnio uwagi innych osób, a w razie ataku napastnika może zostać skutecznie użyte. Najlepszym pomysłem będzie prawdopodobnie kieszonkowy gaz pieprzowy, który na chwilę oślepi przeciwnika, a nam zapewni czas na ucieczkę. Takie rozwiązanie może spodobać się szczególnie kobietom- urządzenie jest małe i poręczne, dzięki czemu mogą je trzymać w swojej torebce lub nawet kieszonce spodni. Panom prawdopodobnie bardziej przypadnie do gustu składana pałka teleskopowa- mogą ją przypiąć do paska spodni i użyć w każdej chwili, jeśli zajdzie taka potrzeba. Warto pamiętać o tym, że właściwa postawa wprawdzie znacznie zwiększy prawdopodobieństwo przerwania obserwacji naszej osoby przez napastnika, jednak nie zawsze musi się tak zdarzyć, dlatego warto mieć przy sobie poręczną broń, którą w razie potrzeby skutecznie wykorzystamy.

Google+