Bezpieczny dom w wakacje: Jak myśli złodziej?
Wiele osób obawia się kradzieży, spora część z nas została też już kiedyś okradziona. Niezależnie od tego, do której z tych grup należysz, z pewnością próbujesz się chronić przed złodziejami na różne sposoby. Nie nosisz portfela w tylnej kieszeni, uważasz przy bankomacie, nie podajesz haseł niezaufanym stronom, w samochodzie masz alarm, a w domu monitoring. Czy można zrobić coś więcej i jeszcze lepiej zabezpieczyć dom lub mieszkanie? Odpowiedź brzmi: oczywiście! Możesz spróbować wniknąć do umysłu złodzieja i uprzedzić jego ruchy. Na co należy zwrócić uwagę? Oto 5 kluczowych elementów:
Co jest typowe dla złodzieja?
Trudno o charakterystykę typowego złodzieja, nie ma bowiem jednej miary. Można jednak pokusić się o stwierdzenie, że są to zazwyczaj młodzi mężczyźni. Łączy ich jeszcze jedna cecha – na swoje cele obierają domy znajdujące się blisko ich własnych – łatwiej im wtedy o obserwację
O jakiej porze spodziewać się nieproszonych gości?
Cóż, złodziej z pewnością nie zapowie swojej wizyty, ale są pory, o których odwiedzi nas najchętniej. Większość kradzieży z włamaniem ma miejsce pomiędzy 10 a 15. Oczywiście to tylko statystyki, ale są jednak dość zaskakujące. Złodziej kojarzył Ci się z maską na oczach, łomem i przyświecającym mu księżycem? Logiczniejsze jest odwiedzenie domu wtedy, kiedy domownicy są najpewniej w pracy, na zakupach i spędzają czas poza domem. Dodajmy, że złodziej nie potrzebuje wiele czasu – średnio 8-12 minut – ma zatem szanse pozostać niezauważony.
Którędy złodziej dostaje się do domu?
To właściwie dość zaskakujące. Myślisz, że złodzieje wchodzą do domu przez wybite okna i niezamknięte garaże? Czeka Cię kubeł zimnej wody – najczęściej korzystają bowiem z drzwi frontowych! Czasami najpierw pukają, by sprawdzić czy nikogo nie ma w domu. W następnej kolejności po prostu naciskają klamkę, a zostawienie otwartych drzwi to zaproszenie dla intruza. Z jakich innych wejść korzystają złodzieje? Otwartych okien na pierwszym piętrze, tylnych drzwi, garażu, piwnicy. Upewnij się, że wszystkie okna i drzwi są solidnie zamknięte, w przeciwnym razie ktoś skorzysta z Twojej nieuwagi.
Do którego pokoju najpierw pójdzie złodziej?
Złodzieje poddają się pewnym schematom – idą najpierw tam, gdzie prawdopodobnie znajdą najwięcej cennych rzeczy, co skróci ich czas pobytu w domu i pozwoli się „obłowić” w krótkim czasie. Najpierw odwiedzają sypialnię, gdzie większość ludzi przechowuje pieniądze, biżuterię, kolekcjonowane cenne bibeloty. Stolik nocny nie jest zatem najlepszym schowkiem. W dalszej kolejności złodziej odwiedzi najpewniej biuro, skrupulatnie przeszukując wszelkie zakamarki biurka. Zajrzy także do salonu, gdzie znajdzie z pewnością sporo elektroniki, na końcu pójdzie do jadalni czy kuchni.
Co jest najczęściej kradzione?
To oczywiste, że są rzeczy, na które złodzieje chętnie się skuszą. Jakie musza być ich cechy? Jeżeli złodziej działa sam – powinny to być rzeczy małe i lekkie, a przy tym cenne. Jeśli to bardziej zorganizowana grupa – będzie szukać tego, co najdroższe. W każdym przypadku muszą to być rzeczy łatwo zbywalne. Jeśli w Twoim domu pojawi się złodziej, możesz pożegnać się z: pieniędzmi, biżuterią, przedmiotami ze złota/srebra, elektroniką czy bronią.
Co zatem powinniśmy robić, znając kilka cech włamywaczy? Uprzedzić ich ruchy – zamontować monitoring (np. kamery FOSCAM), odpowiednie zamki, które utrudnią mu zadanie. Koniecznie musimy zamykać wszelkie wejścia do domu, a cenne rzeczy przechowywać w nieoczywistych miejscach – dla własnego bezpieczeństwa.