Wczytuję dane...

Gaz pieprzowy – za i przeciw

To nie będzie kolejny tekst marketingowy, na jaki możecie bez żadnego problemu natknąć się w sieci. Zresztą, to kupna gazu pieprzowego nie trzeba wyjątkowo nikogo zachęcać. Jeśli ktoś dba o swoje zdrowie i życie to prędzej czy później sam dojrzeje do tego, by zaopatrzyć się w jakiś środek samoobrony.

Może to być właśnie gaz pieprzowy (najczęściej) może to być pałka teleskopowa a może ktoś uzna, że najpewniej będzie się czuł z paralizatorem pod pachą? Droga wolna. Wszystkie z tych narzędzi samoobrony są ogólnodostępne i w razie zagrożenia można ich z literą prawa użyć w celu obrony koniecznej. Niemniej trzeba pamiętać o tym, że żaden z tych produktów nie jest idealny. Każdy zawiera mniejsze lub większe wady. Dlatego właśnie przed dokonaniem tak ważnego wyboru się dobrze zastanowić, który z nich będzie w naszych rękach najbardziej efektywny.


Plusy...

Najbardziej rozpowszechnionym z narzędzi samoobrony jest gaz pieprzowy. Nie bez powodu. Gaz ma bardzo wiele zalet, które sprawiają, że sprawdza się w niemal każdej sytuacji.

1. Do niewątpliwych zalet gazu pieprzowego należy jego niska cena. Oczywiście, należy zwracać uwagę by kupić firmowy produkt dobrej jakości – ale nawet taki nie jest na tyle drogi by mogło nas to mocno zaboleć po kieszeni. Co innego np. paralizator, który kosztuje kilkaset złotych. Jednak trzeba pamiętać o tym, że gaz pieprzowy nie kupuje się raz. Każdy z nich ma swoją przydatność do użycia (czyli datę ważności). Gdy ta przeminie należy go wymienić na nowy. Co więcej?

2. Jest mały. Z łatwością można zmieścić go w damskiej torebce czy kieszeni (choć najbezpieczniej trzymać go w specjalnej kaburze). Dzięki temu może być z nami niemal wszędzie. Co jeszcze?

3. Odległość,  na którą działa jest na tyle duża, że napastnik nie jest z nami w stanie wejść w kontakt fizyczny. Niektóre z markowych gazów posiadają farbę UV, która oznacza napastnika. To bardzo ważne dla np. Policji przy próbie znalezienia napastnika.

4. A  poza  tym jest banalny w obsłudze. Nie musisz przechodzić specjalistycznego szkolenia, aby użyć  gazu pieprzowego do obrony.


I minusy...

No dobra, to plusy znamy. Niestety tak jak wspominaliśmy – nie sposób nie napisać również o minusach gazów. Największy z nich to warunki atmosferyczne. Często nie będziemy mieli możliwości obrócenia się podczas ataku napastnika. Stwarza to dość istotny problem. Podczas mocnego wiatru, gdy jesteśmy spanikowani i nie pomyślimy szybko podczas napaści możemy…ułatwić atak napastnikowi i sami się gazem pieprzowym zneutralizować. Czyli po prostu wiatr gazem zawieje nam w oczy. To bardzo niebezpieczne gdyż wtedy napastnik na pełne pole do popisu i może z nami zrobić niemal wszystko (a pewnie będzie rozwścieczony, że chcieliśmy go spryskać gazem). Co jeszcze? Deszcz. Niestety, ale gazy nieco tracą na efektywności podczas mocnego deszczu. Zwłaszcza gdy odległość między ofiarą a napastnikiem jest dość spora – warto o tym pamiętać. Aby gaz pieprzowy zadziałał efektywnie należy napastnika spryskać w twarz. To może być trudne gdy zaatakują oni w grupie lub z zaskoczenia. Innym problemem jest wyciągnięcie gazu gdy przeciwnik zaatakuje nas z nienacka i nie będziemy mieli szansy zareagować. Ale czas na reakcję jest potrzebny przy każdej metodzie samoobrony. Jeszcze jedna sprawa – niektóre gazy potrzebują 3 a nawet 5 sekund, żeby zacząć działać efektywnie – to dość czasu by mimo wszystko napastnik zrobił nam krzywdę. Dlatego gdy już go spryskamy warto uciekać! Prócz tego może zdarzyć się, że gaz nie zadziała odpowiednio na osoby odurzone środkami psychoaktywnymi czy alkoholem – na to też trzeba uważać.

Jak widać nie ma ideałów. Niemniej mimo wszystko przy wprawnym użyciu gaz pieprzowy wydaje się najlepszym narzędziem samoobrony. Jedno – należy używać go z głową!

Google+