Wczytuję dane...

Zaskakujące statystyki związane z kradzieżą domów

Dom to dla każdego z nas ostoja, bezpieczna przystań, nasze zacisze. To tam znajdujemy schronienie, tam uciekamy przed złą pogodą i niebezpieczeństwami. Zastanawiałeś się kiedyś nad tym, czy rzeczywiście jesteś tam bezpieczny? W Polsce policja rejestruje 4 kradzieże z włamaniem na godzinę (co 15 minut). Myślisz, że ta częstotliwość jest spora? Z większym problemem borykają się Amerykanie, u których do włamań dochodzi najczęściej – na końcu tekstu dowiecie się, jaka jest skala tego problemu. Najpierw jednak poznajcie 5 zaskakujących faktów na temat okradania domów w USA.

1. Około 33 procent włamywaczy dostaje się do wnętrza domu używając… drzwi frontowych! Szczególnie ułatwione zadanie mają wtedy, gdy właściciele nie zainwestowali w bezpieczne drzwi myśląc, że wystarczą takie o wypełnieniu typu „plaster miodu”. Tymczasem by dostać się do wnętrza domu, wystarczy nieco siły – łatwo pokonać taką przeszkodę.

2. A może włamanie i kradzież w Twoim domu nie spędzają Ci snu z powiek, ponieważ zazwyczaj jesteś w domu – np. pracujesz zdalnie? Zaskakujący wobec tego okaże się fakt, że 28 procent włamań dokonano podczas obecności któregoś z domowników! Niestety 7 procent mimowolnych świadków tych zdarzeń doświadczyło jakiejś formy przemocy ze strony włamywacza.

3. Wyobraź sobie kobietę, która jest sama w domu i słyszy na zewnątrz podejrzany hałas. Chwyta za słuchawkę, by zadzwonić na policję, jednak odpowiada jej głucha cisza. Choć to scena, która kojarzy się z horrorem niskich lotów, znajduje odzwierciedlenie w rzeczywistości. 25 procent włamywaczy przed próbą włamania przecina przewody – telefoniczne czy alarmowe.

4. Wydaje Ci się, że nieszczęścia chodzą parami, ale w przypadku kradzieży to przecież niemożliwe? W końcu kto raz padł jej ofiarą, nie może mieć aż takiego pecha! Nic bardziej mylnego – złodzieje nie zrezygnują z łatwego łupu: skoro wiedzą już, jak się dostać do domu, a także co i gdzie mogą tam znaleźć – najpewniej kolejny raz skorzystają z okazji.


5. Badanie przeprowadzone na Uniwersytecie w Karolinie Północnej wykazało, że większość włamywaczy przed dokonaniem skoku próbuje sprawdzić czy dom wyposażony jest w jakieś zabezpieczenia. Większość z nich unika domów, które posiadają zabezpieczenia.


Jakie wnioski płyną z tych danych? 

Są pewne sposoby, by utrudnić zadanie tym, którzy są zainteresowani naszym dobytkiem. Zaczynając od zwykłej przezorności – zamykania drzwi, sprawdzania okien, schowania kosztowności, przez rozsądek – porządne drzwi, dobry zamek, na sprycie kończąc. Jak być sprytniejszym od włamywacza? Wyposażyć swój dom w system zabezpieczeń – tu z pomocą przychodzi firma FOSCAM, producent gotowych rozwiązań. Rozmieszczenie kamer w kilku newralgicznych miejscach jak okolice wejścia czy garaż z pewnością pomoże nam w skutecznej ochronie przed kradzieżą. Dzięki szerokiemu wyborowi oprogramowania można obserwować dom przez smartphone lub komputer w pracy i mieć nasze zacisze zawsze w zasięgu wzroku. Problemu nie stanowi wtedy także wyjazd na wakacje, bo nie musimy już prosić sąsiadów o pomoc w pilnowaniu domu – kamery FOSCAM pomogą  nam we wszystkim.

Teraz obiecana statystyka: w Ameryce dochodzi do włamania do domu 240 razy na godzinę (co 15 sekund)! Oby takie niechlubne wyniki nigdy nie stały się naszym udziałem – zamiast mówić „Mądry Polak po szkodzie”, zainwestujmy w ochronę swojego domu i śpijmy spokojnie.


Google+