Wczytuję dane...

Samoobrona: 3 rzeczy, o których warto pamiętać



W ostatnim czasie zajęcia samoobrony zyskały ogromną popularność niemal we wszystkich miejscach w kraju. Przyczyną są nie tylko nieustające napady, ale także zwiększona świadomość społeczeństwa i chęć zapobiegania skutkom rozbojów i gwałtów. Samo pojęcie samoobrony jest dość szerokie. To zarówno stosowanie odpowiednich chwytów, ciosów i uników prowadzących do obezwładnienia przeciwnika jak i posługiwanie się różnymi środkami zapobiegawczymi- gazem pieprzowym, pałką teleskopową itp. O jakich rzeczach warto zatem pamiętać?

Unikajmy konfrontacji siłowej

Rozwiązania siłowe zawsze są najgorsze,  o tym musimy pamiętać przede wszystkim. Po pierwsze nigdy nie jesteśmy pewni, na kogo właściwie trafimy; nawet jeśli trafimy na przeciwnika „równego sobie”, z którym moglibyśmy nawet wygrać w walce na pięści, to zawsze może zdarzyć się coś nieoczekiwanego- na przykład nigdy nie możemy być pewni, czy napastnik na pewno jest sam ani czy ktoś z przechodniów nie zdecyduje się stanąć po jego stronie. Po drugie, w ferworze walki łatwo o uszkodzenia ciała, które mogą się okazać na tyle poważne, że będą wymagały interwencji lekarza. Ponadto nigdy nie możemy być pewni, czy podczas długiej wymiany ciosów przeciwnik nie wyjmie noża lub innego ostrego narzędzia, którym będzie chciał nas zranić.



Narzędzie do samoobrony pozostaje tylko narzędziem

Po pierwsze- żadne narzędzie nigdy nie zapewni nam stuprocentowej ochrony. Po drugie,  aby móc poprawnie, a przede wszystkim efektywnie posługiwać się takimi przedmiotami należy wcześniej przejść odpowiednie szkolenie lub przynajmniej wykonać wystarczająco wiele ćwiczeń, które następnie należy systematycznie powtarzać w celu utrwalenia i przypomnienia. Nawet najskuteczniejsze narzędzie może okazać się zawodne, gdy nie będziemy wiedzieli jak się nim posłużyć- dobrym przykładem jest tutaj chociażby kubotan, którego skuteczne użycie zależy nie od ilości naszej siły, ale od precyzji, jaką włożymy w atak. Ponadto potencjalna broń używana w samoobronie jedynie zwiększa nasze szanse, a nie gwarantuje nam, że wszystko na pewno się uda; zależy to przede wszystkim od naszej wiedzy, umiejętności, rozsądku, a nierzadko- także od intuicji. Warto zatem korzystać z podobnych środków, jednak mądry i przemyślany sposób.

Narzędzie do samoobrony ma zapewnić możliwość ucieczki

Pamiętajmy o przeznaczeniu narzędzi do samoobrony- niezależnie czy jest to gaz pieprzowy czy pałka teleskopowa. Ma ono służyć zapewnieniu możliwości ucieczki, nie zadaniu przeciwnikowi bólu! Jego użycie nie zagwarantuje również obezwładnienia napastnika lub trwałego uszkodzenia jego ciała. Zazwyczaj odpowiednio użyte powodują krótkotrwały atak bólu, który powinien być przez nas wykorzystany właśnie na ucieczkę; zaprojektowano je z myślą o szybkim, ale krótkim kontrataku, który nie daje nam żadnej długotrwałej przewagi fizycznej. Używając takich narzędzi nie decydujmy się na przeprowadzenie brawurowej akcji czy „ukaranie” napastnika- dbajmy raczej o swoje zdrowie i życie.



Przeczytaj jeszcze:

DJU SU – specyficzna samoobrona

Przegląd sztuk walki: AIKIDO

Przegląd sztuk walki: Sambo – technika walki prosto z ZSRR

Google+