Wczytuję dane...

Poradnik samoobrony: Jak bronić się pałką teleskopową? cz.I

Poradnik samoobrony: Jak bronić się pałką teleskopową? cz.I

Pałka teleskopowa to broń, która kojarzy nam się przede wszystkim z narzędziem policjanta. Niewielu zdaje sobie jednak sprawę, że jest to broń, którą każdy z nas może wykorzystywać do obrony własnej. W tym poradniku przedstawimy Wam najważniejsze informacje dotyczące używania pałki teleskopowej do samoobrony.

Jak nosić pałkę teleskopową?

Pałka teleskopowa ma ważną zaletę – nie zajmuje zbyt wiele miejsca w torebce czy kieszeni. Te dwa miejsca nie są jednak 
dobre w przypadku, gdy chcesz szybko wyjąć i użyć pałki do obrony. Dlatego kiedy podejrzewasz, że sytuacja staje się niebezpieczna, umieścić pałkę w miejscu bardziej dostępnym. Tak, żeby broń była pod ręką. Możemy przełożyć ją do tylnej kieszeni spodni lub trzymać na specjalnie do tego przystosowanym pasie.

Jak ją wyciągać?

Ten aspekt samoobrony jest jednym z najistotniejszych. Niestety często jest ignorowany i lekceważony. A tak naprawdę od tego, w jakim tempie wyciągniesz pałkę może zależeć twoje życie. Zastanów się, co  przyjdzie ci po znajomości technik obrony czy chwytów, skoro nie zdążysz wyciągnąć broni  w odpowiednim czasie i zastosować jej w praktyce? Napastnik może okazać się szybszy.

Pałkę teleskopową możemy wyciągać na dwa sposoby: techniką rotacyjną i techniką wahadłową.

W przypadku techniki wahadłowej po dobyciu pałki gwałtownie wstrząsamy ramieniem z góry w dół i jednocześnie przemieszczamy w celu osiągnięcia optymalnego dystansu.

Kiedy chcemy rozłożyć pałkę techniką rotacyjną dokonujemy dokładnie taki sam ruch jak w przypadku poprzedniej metody, ale dodatkowo wykonujemy ruch kołowy nadgarstkiem. W obu przypadkach robimy mocny wymach w górę lub dół (pod kątem 45 stopni). O tym, że broń jest gotowa do użycia,  powinien nas poinformować charakterystyczny dźwięk. Pałkę należy trzymać mocno w garści, ściskając pewnie wszystkim palcami.


Pierwszy treningi z pałką teleskopową

Zanim zaczniesz uczyć się konkretnych chwytów i postaw opanuj podstawowe umiejętności związane z obsługą pałki teleskopowej.


1. Trenuj szybkie wyciąganie pałki teleskopowej. Przećwicz te dwie w/w techniki i oceń, która dla Ciebie będzie najlepsza. Poproś kogoś, by zmierzył czas, jaki potrzebujesz na wyciągniecie pałki.
2. Jeżeli masz taką możliwość, sprawdź swoje nowe umiejętności w zaaranżowanych sytuacjach z kolegą (krzyk, głośna muzyka, przyciemnione światło).
3. Oswajaj się z bronią. Ćwicz wymachy pałką o różnym natężeniu. Oceń jak bardzo pałka obciąża twój nadgarstek, czy dobrze „siedzi” w dłoni oraz to i jaka forma chwytu będzie najpewniejsza przy ewentualnym starciu.
4. Jeśli masz taką możliwości, przećwicz też uderzenia na worku treningowym. To najlepszy przyrząd imitujący ciało potencjalnego agresora. W żadnym wypadku nie testuj pałki na innych przedmiotach np. ścianach czy drzewach. Możesz uszkodzić broń!

Jak składać pałkę?

Jeśli chcesz szybko złożyć palkę teleskopową,  trzymaj ją prostopadle do powierzchni i uderz jej końcem o podłoże. Wówczas wszystkie segmenty pałki powinny wrócić do środka.

Kolejny odcinek poradnika już za tydzień!

Google+