Wczytuję dane...

Jak wybierać pałkę teleskopową?

Jeśli wybieramy się na długi, wieczorny spacer, mieszkamy w niebezpiecznej okolicy lub z jakiegoś powodu obawiamy się, że możemy zostać zaatakowani lub napadnięci, niezbędna może okazać się broń, jaką jest pałka teleskopowa. W pełni legalna, poręczna, a przede wszystkim- skuteczna, może okazać się niezastąpionym narzędziem podczas walki z napastnikiem. Jak wybrać odpowiednią? Czym się kierować poszukując odpowiedniej pałki teleskopowej?

Od czego zacząć?

Jak wiadomo, istnieją różne rodzaje broni; nikogo nie dziwią dyskusje na temat skuteczności rodzajów broni palnej, jednak zainteresowanie może wzbudzić podobna debata dotycząca pałki teleskopowej. Wbrew pozorom, również w tym przypadku należy dokonać przed zakupem słusznego wyboru, kierując się naszymi potrzebami i wymaganiami w stosunku do broni. Warto odpowiedzieć sobie na szereg pytań- m.in. w jakich okolicznościach chcę zabierać pałkę teleskopową ze sobą, jak szybko ma się rozkładać, z jakiego rodzaju materiału ma być wykonana, wreszcie- jak duże obrażenia ma zadać przeciwnikowi. W momencie gdy określimy należycie swoje oczekiwania, wybór powinien być dużo prostszy.


Wielkość. Najważniejszy wyznacznik

Do dwóch najbardziej miarodajnych wyznaczników w przypadku pałek teleskopowych można zaliczyć wielkość (długość) broni. To właśnie na nią będziemy zwracać zdecydowanie największą uwagę. Dlaczego? Im dłuższa jest pałka teleskopowa, tym większa szansa, że ktoś zobaczy jak nosimy ją ze sobą. Jeśli zależy nam na dyskrecji, mniejsze modele sprawdzą się zdecydowanie lepiej, zwłaszcza zimą, gdy wszyscy nosimy kurtki lub płaszcze. Nosząc krótką pałkę teleskopową pod spodem okrycia wierzchniego lub np. w torebce nie prowokujemy ewentualnych przeciwników, ale jesteśmy także przygotowani na to, że ktoś może nas napaść. Wtedy jesteśmy w stanie się bronić. Mniejsza broń jest także bardziej poręczna, na ogół łatwiej się rozkłada, jednak- co warto podkreślić- jest nieco mniej bolesna niż narzędzie większych rozmiarów. Skuteczność broni zależy jednak także od precyzji ciosu i materiału, z jakiego została wykonana. Co ciekawe,  długie pałki teleskopowe mogą okazać się nieporęczne w walce wręcz, dlatego osobom cywilnym zaleca się wybór mniejszych modeli, znacznie bardziej dopasowanych do ręki.

Waga i materiał

Waga i materiał to dwa kolejne czynniki, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze pałki teleskopowej. Jak łatwo się domyślić, im lżejsza jest noszona przez nas broń, tym łatwiej będzie nam się z nią poruszać- niezależnie czy jest ona przyczepiona do paska czy też ukryta w torebce. Mniejsza waga ułatwi także pewniejszy chwyt i samo posługiwanie się bronią, dlatego lżejsze pałki teleskopowe zalecane są w przypadku osób, które nie miały z nią wcześniej do czynienia. Bezwzględnie należy również zwrócić uwagę na materiał, z którego wykonana jest broń- ostra, ciężka końcówka jest bezwzględnie zakazana przez prawo, co oznacza, że jeśli natkniemy się na taką w sklepie, wybrany przez nas produkt jest prawdopodobnie nielegalny.


Przeczytaj również:

Poradnik samoobrony: Jak bronić się pałką teleskopową? cz.II
Poradnik samoobrony: Jak bronić się pałką teleskopową? cz.I

Pałka teleskopowa- aspekty prawne

Google+