Wczytuję dane...

Detektor tlenku węgla na wakacjach

Podróżowanie camperem to ciekawy i wygodny sposób na wakacyjną przygodę. Można zjeździć nim całą Europę mając zawsze własne łóżko ze sobą. Jego posiadanie bądź wypożyczenie zwalnia nas z szukania noclegów, często dość drogich, zwłaszcza w modnych wakacyjnych kurortach. Nie jesteśmy też przywiązani do godzin odjazdów autobusów, pociągów, odlotu samolotu.

 

Mamy  więcej miejsca niż w samochodzie osobowym, więc odpada problem z pakowanie, bądź dziećmi które chcą zabrać mnóstwo zabawek ze sobą. Nie trzeba szukać restauracji,  bo zawsze mamy ze sobą kuchenkę, jednak musimy bardzo uważać by nie paść ofiarą jej niewłaściwego używania. Jazda i mieszkanie w przyczepie  kampingowej   lub  camperze  wiąże  się jednak z pewnymi niebezpieczeństwami. Jednym z nich jest tlenek węgla (kuchenka, układ wydechowy samochodu).

 

Tlenek węgla. Cichy zabójca.

 Pod żadnym pozorem nie wolno używać gazu wewnątrz samochodu, w jego przedsionku bądź w namiocie. Można się przy tym zatruć czadem (gaz bezwonny, bezbarwny za to silnie trujący) można  spowodować pożar. Dlaczego nie można wewnątrz – bo jest tam mało powietrza,

Nie wolno też grillem, kuchenką ogrzewać się z chłodne noce. To również grozi zatruciem czadem, a w konsekwencji nawet śmiercią.  

Dlatego przede wszystkim trzeba dbać o dobra wentylację, i przygotowywać posiłki na świeżym powietrzu. W końcu chyba po to wybieramy wakacje w camperze, a nie w hotelu.

 

Bezpieczne wakacje w camperze.

Aby wakacje były bezpieczne warto  przestrzegać kilku zasad.

- Zamotuj w camperze zgodnie z instrukcją czujnik dwutlenku węgla, przeglądów dokonuj zgonie z zaleceniem producenta.
- Sprawdź przed wyjazdem układ jezdny, ale też wydechowy.
- Sprawdź czy samochód nie ma dziur, czy okna, szyberdach są szczelne,  jeśli są uszczelnij je – to może zaburzać pracę czujnika dwutlenku węgla.
- Nie śpij przy włączonym generatorze.
- Uchyl szyberdach zawsze gdy generator działa, nawet wtedy gdy wieje wiatr.
- Pamiętaj – jeśli czujesz się źle nie zawsze musi to oznaczać, że jesteś zmęczony za długo kierujesz, za dużo zjadłeś – być może to już zatrucie tlenkiem węgla. Koniecznie zamknij generator i wyjdź na świeże powietrze.
- Parkuj swojego campera z dala od innych samochodów. Nie parkuj w wysokiej trawie, w zaspie śnieżnej.
- Jeśli masz kuchenkę na propan-butan, używasz jej a płomienie są żółte oznacza to,  brak tlenu. Natychmiast wyłącz kuchenkę, otwórz okna, drzwi, wyjdź na powietrze.

 

Czujnik czadu – poczucie bezpieczeństwa.

Co roku okres wakacji zbiera okrutne i obfite żniwo – wypadki drogowe, utonięcia. Nie pozwól byś i ty bądź ktoś z twojej rodziny nie dożył końca wakacji. W tym celu koniecznie  zamontuj w camperze czujnik czadu.  To niewielkie, i w sumie niedrogie urządzenie może uratować życie tobie, twojej rodzinie czy przyjaciołom. Z pewnością da wam na wakacjach poczucie bezpieczeństwa, i pozwoli beztrosko się bawić.

Ponadto:

- Regularnie, a już z pewnością przed wyjazdem sprawdzić wentylację w camperze.
- Wietrz samochód, regularnie, w czasie wakacji najlepiej co dzień, a nawet kilka razy w ciągu dnia.
- Gdy zauważysz u siebie lub kogoś z nami podróżującego objawy zatrucia tlenkiem czadu a więc ból głowy, zmęczenie, wiotkość kończyn, zawroty głowy, niedowłady, różowe zabarwienie skóry, płytki oddech,  najpierw wyprowadź go na świeże powietrze. Jeśli nadal czuje się źle  koniecznie  skontaktuj się z lekarzem.

 

Google+