Wczytuję dane...

Bezpieczne podróżowanie solo

Marzysz o poznawaniu nowych, nieznanych, ciekawych miejsc. Nie o znanych kurortach, nie o pięciogwiazdkowych hotelach, strzeżonych plażach i zakupach w centrach handlowych, ale o poznaniu prawdziwego życia mieszkańców odległych krajów?

Co powstrzymuje cię przed zrealizowaniem marzenia? Strach, przestrogi rodziny? Co zrobić by nie odkładać marzeń na później a jednocześnie być bezpiecznym?

Przede wszystkim dobrze się do podróży przygotuj. Nie poprzestawaj na zebraniu pieniędzy, i spakowaniu plecaka.  Przestrzegaj pewnych zasad, i zrób kilka rzeczy przed wyjazdem, a z pewnością podróż się uda i będzie bezpieczna.

Konsulat. Sprawdź gdzie w danym kraju jest konsulat polski, żebyś mógł w razie czego kogo prosić o pomoc. Listę konsulatów i miejsce, w których możesz uzyskać pomoc znajdziesz na stronach Ministerstwa Spraw Zagranicznych.


Lista państw, przed którymi ostrzega MSZ. Listę tę również znajdziesz na stronie MSZ. Obecnie na liście krajów, do których odradza się podróżowanie znajdują się między innymi: Tunezja, Sudan Południowy, Burundi, Gwinea, Czad, kraje ogarnięte wojnami domowymi jak np. Syria, ale też Grecja mająca problemy finansowe czy Korea Południowa. 


Ucz się języków. Oczywiście na tydzień czy dwa przed podróżą nic nie zdziałasz, ale na podróż zwłaszcza daleką fundusze też zbierasz długo i długo ją planujesz. Więc już na etapie planowania rozpocznij naukę języka, przede wszystkim naucz się podstawowych zwrotów takich jak: proszę, dziękuję, gdzie jest, przepraszam.

Staraj się mówić w języku danego kraju, nawet, jeśli nie mówisz poprawnie mieszkańcy docenią, że próbujesz poznać ich język i kulturę.

Poznaj kulturę danego kraju. Musisz wiedzieć, jakie gesty, słowa, strój może obrazić uczucia mieszkańców danego kraju. Zwłaszcza w krajach arabskich uważaj na picie alkoholu, nie wszędzie jest ono mile widziane. Zwracaj uwagę na to jak się ubierasz, byś swoim strojem nikogo nie uraził i nie naraził siebie na przyjemności. Nie wchodź w szortach do świątyń, nie noś mini tam gdzie kobiety chodzą w hidżabach, burakach i abajach.


Zabierz ze sobą mapę. Najlepiej dokładną, pamiętaj, że internet nie wszędzie dociera i nie zawsze będziesz mógł polegać na nawigacji, czy mapach w telefonie.  Dokładnie przestudiuj mapę miejsca w którym jesteś – zapamiętaj, na jakiej ulicy jest twój hotel, jak do niego dojść. Sprawdź jak dojść do muzeów, ciekawych miejsc i jak z powrotem wrócić na nocleg.


Bezpieczeństwo.  Poznawaj nowych ludzi, nie siedź w hotelu, jedz na mieście.  Poznaj jak najlepiej miejsce, do którego się udałeś, poznaj ludzi, którzy tam mieszkają. Uważaj tylko na nowo poznanych, nie mów im za dużo o sobie. Nie zdradzaj, że podróżujesz sam. Jeśli jesteś kobietą nie pozwól odprowadzać się do hotelu, zwłaszcza po miłym wieczorze zakrapianym winem czy alkoholem.


Unikaj niebezpiecznych miejsc, staraj się nie bywać w nich. W razie czego zabierz z sobą gaz pieprzowy. Gdy się gdzieś zasiedzisz i przyjdzie ci wracać w środku nocy będziesz mieć go pod ręką. Jeśli uda ci się zaskoczyć napastnika, da ci czas na ucieczkę i szukanie pomocy. 

Google+