Wczytuję dane...

Jaka jest najpopularniejsza broń do samoobrony?

W sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia warto mieć przy sobie coś co pomoże nam się obronić. Teoretycznie najprostszym sposobem jest ucieczka, jednak to bardzo ryzykowna sztuka, która może dodatkowo podjudzić napastników. Niezwykle skuteczne już skorzystanie z umiejętności sztuk walki (czy też samoobrony). To jednak z kolei wymaga wielu lat wyrzeczeń, treningów i kształtowania swojej psychiki. Dlatego też nie każdy z nas jest właścicielem czarnego pasa.


Najłatwiejszym sposobem samoobrony jest użycie sprzętu, który został do tego skonstruowany. Mając na względzie nasze zdrowie i życie (a może i wielomiesięczną rehabilitację) nie jest to praktycznie żaden wydatek. Co najważniejsze, urządzenia do samoobrony są skuteczne i pozwalają obezwładnić napastnika.


W badaniu przeprowadzonym na jednym for poświęconych samoobronie,  w którym uczestniczyło 1400 respondentów zapytano, które z narzędzi samoobrony najlepiej sprawdzi się w przypadku zagrożenia.

Oto wyniki:


Zwycięzcą, z 32% został gaz pieprzowy. To, co go wyróżnia to niewygórowana cena, a przede wszystkim skuteczność i prostota obsługi. Gaz pieprzowy jest bezpieczny, jego użycie nie grozi trwałym uszkodzeniem napastnika – powoduje jedynie jego obezwładnienie (dzięki kapsaicynie). Działanie gazu jest niemal błyskawiczne. To, o czym trzeba pamiętać to to, że przymierzając się do kupna gazu trzeba wybrać ten renomowanej marki i najlepiej kupić go w dobrym sklepie (np. hotspray.pl). Gazy pieprzowe dostępne na targowiskach mogą nie zadziałać właściwie jedynie rozwścieczając napastnika. Nic nie jest jednak perfekcyjne, przy rozpylaniu gazu trzeba zwracać szczególną uwagę na kierunek wiatru – niewłaściwe zastosowanie grozi obezwładnieniem… samego siebie. Jednak nie należy się obawiać, podobnie jak w dezodorantach gaz pieprzowy jest pod silnym ciśnieniem w pojemniku i trzeba naprawdę mocnych podmuchów wiatru by skierować go w odwrotną stronę.


Drugim najpopularniejszym narzędziem samoobrony jest paralizator (26%). Urządzenie droższe od gazu pieprzowego ale także niezwykle skuteczne. Niestety, nie jest już tak bezpieczne. Chcąc sparaliżować napastnika nie wiemy czy nie ma on na przykład rozrusznika serca, który energia elektryczna może zakłócić i spowodować nawet śmierć napastnika. Stąd też wiele osób jednak decyduje się na gaz pieprzowy, który jest bezpieczniejszy.


W badaniu ex aequo na trzecim miejscu z wynikiem 16% uplasowały się: pałka teleskopowa  oraz pistolet gazowy. Oba narzędzia bardzo różnią się od siebie. Pistolet wypuszcza gaz na dalszą odległość. Ma jednak ten mankament, że wygląda jak prawdziwa broń dlatego też jeśli napastnik zobaczy, że chcemy do niego strzelić a sam będzie posiadał prawdziwy pistolet to bez mrugnięcia okiem go użyje. Mimo wszystko nie jest to złym rozwiązaniem jeśli np. pełnimy funkcję stróża i chcemy mieć ciągle pod ręką narzędzie, które nas obroni.


Jeśli chodzi o pałkę jest to środek samoobrony, którym łatwo zrobić faktyczną krzywdę napastnikowi. Nieprawidłowe użycie pałki (np. uderzenie w głowę) może skończyć się kalectwem. Owszem, pałka jest doskonałym środkiem samoobrony wymaga jednak już pewnego doświadczenia i rozmysłu. Ponadto należy uważać by napastnik nie wytrącił jej nam z rąk – bo wtedy gotów zgotować nam nią wiele bólu.


Wszystkie z przedstawionych narzędzi samoobrony są dostępne na terenie Polski bez jakiegokolwiek zezwolenia (dla osób pełnoletnich). Sami powinniśmy ocenić, które z nich jest dla nas najlepsze. Jedno jest pewne – zawsze warto mieć po ręką coś, co pozwoli nam się obronić!


Przeczytaj jeszcze:

DJU SU – specyficzna samoobrona

Przegląd sztuk walki: AIKIDO

Przegląd sztuk walki: Sambo – technika walki prosto z ZSRR

Google+