Wczytuję dane...

Jak pozbyć się gazu pieprzowego z mieszkania?

Nie oszukujmy się. Rozpylony gaz pieprzowy w mieszkaniu to jedna z ostatnich rzeczy, jaką ktokolwiek chciałby zastać po powrocie do domu. Uniemożliwia normalne funkcjonowanie, a jeśli szybko się go nie pozbędziemy,  sami możemy stać się ofiarami. Do rozszczelnienia specyfiku dochodzi czasem niezależnie od naszej woli i działań zabezpieczających, czasem do zdarzenia dochodzi, gdy nie ma nas w domu, a akurat zostawiliśmy specyfik, a czasem gdy jest w naszych rękach. Co wtedy robić i jak się zachować, by jak najszybciej pozbyć się gazu pieprzowego z mieszkania, który w dłuższej perspektywie będzie zagrażał nam i naszej rodzinie?

Pierwszą czynnością, którą należy uczynić, to bezwzględnie otworzyć wszystkie okna. W ten sposób powstanie przeciąg, który pomoże nam wywietrzyć niechcianą substancję i tym samym szybko zniwelować jej działanie. Jeśli ktoś posiada wentylację lub klimatyzację, która pozbywa się powietrza w mieszkaniu na zewnątrz, również bezzwłocznie powinien ją uruchomić. Dobrze jest wtedy ustawić również moc wentylacji na najwyższą.  Cały proces potrwa znacznie krócej i będzie istniało mniejsze ryzyko doświadczenia przykrych konsekwencji rozpylenia gazu. Należy jednak pamiętać, że nawet po otworzeniu wszystkich okien i uruchomieniu wentylacji efekt nie będzie natychmiastowy i mogą pojawić się drobne podrażnienia, których nie da się niestety uniknąć.



Drugą czynnością, którą należy bezwzględnie uczynić, jest usunięcie przyczyny całego zamieszania. Jeśli gaz został przypadkowo rozpylony, wystarczy zabezpieczyć pojemnik z gazem i upewnić się, że nie doszło do rozszczelnienia. Jeśli to opakowanie uległo zniszczeniu lub uszkodzeniu warto jak najszybciej pozbyć się go z mieszkania; w razie rozlanej cieczy natychmiast ją wytrzeć (jednak nie za pomocą gołych rąk; lepiej użyć do tego celu np. mopa). Dopiero gdy usuniemy źródło naszych problemów możemy być pewni, że wietrzenie i wentylacja przyniosą właściwy efekt.

W momencie, gdy będziemy pewni, że niebezpieczeństwo minęło, a mieszkanie zostało właściwie wywietrzone i pozbyliśmy się szkodliwej substancji, warto zadbać o nasz komfort i użyć odświeżacza powietrza. Zniweluje on działanie nie tylko ewentualnych pozostałości gazu, ale również nada mieszkaniu przyjemny zapach, który natychmiast podziała kojąco na nasze zmysły. Należy również pamiętać, by unikać podobnych sytuacji; przede wszystkim nie warto testować w mieszkaniu gazu pieprzowego, bawić się nim czy zbyt długo oglądać opakowanie. Trzeba również zadbać o właściwe przechowywanie specyfiku. Najlepiej, jeśli trzymamy go w specjalnej, zabezpieczonej kaburze, a tą z kolei- w zamkniętej na klucz szufladzie. Opakowanie z gazem pieprzowym nie może być narażone na upadek ani na kontakt ze zwierzętami i małymi dziećmi- stąd nigdy nie kładziemy go na wierzchu. Prawidłowe zabezpieczenie i środki ostrożności zredukują do minimum ryzyko podobnych sytuacji, jeśli jednak już będą mieć miejsce,  wykonujemy proste działania opisane powyżej.

Google+