Wczytuję dane...

Wakacje na rowerze. Co zrobić by czuć się bezpiecznie?

W końcu rozpoczęło się prawdziwe lato! Najlepiej czuć to po wysokiej temperaturze, która zawładnęła całą Polską. Pewnie wiele osób już powoli krystalizuje swoje wakacyjne plany (wczasy, podróże, wycieczki). Osoby aktywne jednak cieszą się z możliwości spędzenia wolnego czasu na powietrzu. Jedną z najczęstszych sportów uprawianych przez Polaków jest bieganie, pływanie oraz jazda na rowerze. Ta forma rekreacji łączy całe rodziny we wspólnym poznawaniu uroków okolicy (choć nie tylko). Uczy także cieszenia się każdą chwilą spędzoną wspólne. Podczas planowania wycieczek rowerowych, których trasy często biegną przez mniejsze miejscowości, lasy i obrzeża miast warto zastanowić się nad swoim bezpieczeństwem!

Oczywiście najważniejszy jest sprawny jednoślad. Przed pierwszą jazdą w sezonie warto udać się do serwisu lub samemu (o ile ma się takie umiejętności) go nasmarować, umyć i poustawiać. Kolejnym elementem bez którego nie powinniśmy ruszać w podróż jest dobrej jakości kask rowerowy. Niezależnie od tego czy jesteśmy rowerowym demonem szos czy tylko powolnym żółwiem kask jest nieodzowny. Dlaczego? Bo nawet jeśli nie wywrócimy się sami to ktoś może spowodować kolizję z nami! A wtedy kask może uratować nam dużo zdrowia.


Co jeszcze? Jeśli wybierasz się na dłuższy wyjazd to warto się ubezpieczyć. A jeszcze lepiej siebie i rower. Bo co np. gdy podczas wyjazdu ktoś nam go ukradnie? Co jeśli coś się z nim stanie? Zdecydowanie lepiej mieć głowę wolną od zmartwień i cieszyć się każdym kilometrem.


Aby utrudnić złodziejom kradzież (a zwykle rowery na dłuższe trasy to nie są „składaki” ani tanie „marketówki) bezsprzecznie trzeba zainwestować w dobrej jakości zapięcie do roweru. Takie za 20zł z marketu nic nam nie da, nawet dziecko potrafi je rozmontować w kilka chwil. Najbezpieczniejsze są tzw. zapięcia U-Lock. Niestety są i dość drogie i niestety dość ciężkie. Jednak jeśli mamy naprawdę dobrze zabezpieczyć rower to warto w to zainwestować.


Oczywiście bezsprzecznie warto zabrać ze sobą komplet podstawowych kluczy do roweru, pompkę oraz komplet do ekspresowego łatania dziur w przebitej oponie.


A co jeszcze? Warto myśleć także o sobie a raczej swoim bezpieczeństwie. Potencjalnie niebezpiecznych sytuacji na co dzień może zdarzyć się wiele. A co dopiero podczas wycieczki po obcym terenie? Na pewno absolutnie niezbędna jest chociażby podręczna apteczka a także naładowany telefon komórkowy (warto zabrać ze sobą powerbank lub ładowarkę solarną!) ale bez dwóch zdań poczucie bezpieczeństwa zapewni nam dobrej jakości gaz pieprzowy. Może on nas obronić nie tylko przed utratą mienia ale również naszego zdrowia, dlatego zdecydowanie warto mieć go zawsze pod ręką. Nie tylko będzie odpowiednim narzędziem obezwładniających bandytów ale bez trudu poradzi sobie w sytuacji zagrożenia np. z agresywnymi i bezpańskimi psami. Drugim elementem obrony może być np. pałka obronna. Choć podobnie jak porządne zapięcie do roweru nie jest ona lekka (średnio ok. 500g) to jednak w razie ataku czy napaści pozwoli nam ona skutecznie się obronić. A tak jak już wspominałem na zdrowiu nie warto oszczędzać!


Jeśli tego lata wybierasz się na wyjazd rowerowy skorzystaj z naszych wskazówek. Pamiętaj, że Twoje bezpieczeństwo jest najważniejsze!

Google+