Bezpiecznie na biwaku i kempingu
Kemping i biwak to jedna z tańszych opcji spędzania wakacji, ukochana nie tylko przez młodzież i dzieci uwielbiające spać w namiotach, ma też wielu wielbicieli wśród dorosłych. Biwak to zupełnie inna atmosfera niż zorganizowane wczasy, czy wycieczka z przewodnikiem. Śniadania na trawie, bliskość natury, oderwanie się od codziennej rzeczywistości, luz totalny.
Dziki czy strzeżony?
Do wyboru mamy dwa rodzaje - możemy wybrać się na kemping strzeżony, monitorowany, ale wtedy musimy wiedzieć, że to po prostu tańszy, ale jednak masowy wypoczynek. Wybierając biwak na dziko mamy spokój, wymarzoną cieszę, jesteśmy sami bądź w małe grupie, jednak może on okazać się bardziej niebezpieczny. Jeśli chcemy, by było bezpieczniej, rozłóżmy się bliżej wsi lub jakiś zabudowań. Możemy też poprosić kogoś z mieszkańców o zgodę na rozbicie namiotu w ogrodzie. Jeśli wybieramy samotność, to raczej już wtedy z dala od ludzi, tylko pamiętajmy, że jesteśmy zdani tylko na siebie.
Niebezpieczeństwa jakie czyhają na nas podczas wakacji to głównie kradzieże i napady, tak przynajmniej wynika z policyjnych statystyk. Dlatego podczas wakacji musimy pamiętać o kilku rzeczach, i przestrzegać kilku zasad.
Jak obniżyć niebezpieczeństwo kradzieży.
• Trzymać dokumenty blisko siebie, nie zostawiać w namiocie, domku, nawet na strzeżonym biwaku, tym bardziej na dzikim.
• Uważać na telefony, kamery, aparaty bez których nie wyobrażamy sobie wakacji, bo w końcu trzeba mieć zdjęcia na pamiątkę, a które do najtańszych nie należą.
• Rzeczy które są nam bardziej potrzebne – plecaki, ubrania, jedzenie lepiej trzymać zamknięte w namiocie.
• Jeśli zabieramy ze sobą rowery, warto je szczepić razem jeśli jest ich kilka, wtedy trudniej jest je ukraść.
Jak się chronić przed napadem.
• Nie zawieraj zbyt szybko znajomości.
• Nie bądź zbyt wylewny. Nie mów o sobie za dużo świeżo poznanym ludziom.
• Nie noś całej gotówki przy sobie.
• Nie pij w obcym towarzystwie zbyt dużo.
Pomyśl o swoim bezpieczeństwie.
Jeszcze przed wyjazdem zastanów się co zabrać. Przede wszystkim gaz pieprzowy. Mały, poręczny, nie waży za wiele, więc nawet jeśli niesiesz plecak nie poczujesz różnicy. A w razie napadu może cię uratować. Na dziki biwak warto zabrać też pałkę teleskopową – złożona zajmie mało miejsca. Jeśli nigdy jej nie używałeś przed wyjazdem sprawdź podstawowe chwyty, sprawdź jak możesz się nią bronić, jak zaatakować przeciwnika.
Pamiętaj, że najlepszą obroną jest atak więc jeśli ktoś Cię atakuje nie wahaj się sięgnąć po torebkę, klucze, pompkę od roweru, czy parasol.
Uważaj na bezpańskie psy i inne zwierzęta.
Na dzikim biwaku często możemy spotkać zwierzęta, zwłaszcza bezpańskie psy czasem dziki. Biwakując w górach możemy natrafić na niedźwiedzia.
Aby uniknąć tych spotkań, które w każdym przypadku mogą okazać się niebezpiecznie nie należy
• Drażnić zwierząt.
• Dokarmiać zwierząt.
• Wyrzucać resztek jedzenia niedaleko biwaku.
Dla własnego bezpieczeństwa lepiej zabrać na biwak gaz na psy – w razie ataku psikamy zwierzęciu prosto w pysk, gaz podrażni jego oczy oraz drogi oddechowe, zatrzymując atak.