Wczytuję dane...

Gaz pieprzowy na niedźwiedzie?

Niedźwiedzie występują w Polsce niezwykle rzadko, duża część jest pod opieką ośrodków zoologicznych; niedźwiedzie brunatne są zresztą objęte bezwzględną ochroną. Scenariusz, w którym potężne, głodne zwierzę atakuje nas na jednym z górskich szlaków lub w przypadkowym lesie można zatem spokojnie uznać za mało prawdopodobny. Niestety, to, co w Polsce nie zdarza się praktycznie w ogóle, dotyka wielu mieszkańców innych krajów, którzy musieli poradzić sobie z przeciwnikiem znacznie większym i potężniejszym od siebie.


Oko w oko

W wielu państwach spotkanie z niedźwiedziem może skończyć się tragicznie. Tam, gdzie populacja sympatycznych, brązowych lub białych misiów (te drugie występują tylko w rejonach okołobiegunowych) jest znacznie większa, dochodzi do wypadków z udziałem ludzi. Niedźwiedź, który spotka na swym szlaku człowieka, może stać się agresywny i zaatakować. Oczywiście nie zawsze tak jest- na ogół ludzie i niedźwiedzie koegzystują w pokoju, jednak nie należy nigdy wykluczać, że będąc w krajach o wyższych wskaźnikach populacji tych zwierząt nic nam się nie przydarzy. Jeśli zatem planujemy wyjazd do rejonów, gdzie niedźwiedzie nie są jedynie obiektem na ulotkach turystycznych, zaopatrzmy się w coś, co pomoże nam się obronić w razie ewentualnego ataku.

Broń czy gaz?

Niektórzy są zdania, że najlepszym sposobem na obronę przed atakującym niedźwiedziem jest użycie broni. Najlepiej ostrej, ponieważ ich zdaniem wiatrówka może nie zrobić znaczącej krzywdy wielkiemu zwierzęciu. Według ich teorii każdy, kto wyprawia się samotnie lub w małej grupie na górskie szlaki lub do rozległych lasów, powinien nosić przy sobie pistolet. Przypomnijmy- np. w części stanów USA posiadanie broni jest całkowicie legalne, co tylko ułatwia podobne myślenie i rozumowanie („wystarczy, że kupię broń”). Jak się okazuje, według przeprowadzonych badań, dużo skuteczniejszym środkiem okazał się specjalny gaz pieprzowy. Jak to możliwe? Gaz, bez względu na okoliczności, użyty w stronę niedźwiedzia, rozpyla tak silną i ostrą substancję, że zwierzę nie jest w stanie nadal atakować. Strzelając z broni istnieje większa szansa, że nie trafimy lub trafimy w takie miejsce, które wcale nie wpłynie od razu na funkcjonowanie niedźwiedzia. W dodatku, jeśli użytkownik broni nie jest z nią doskonale obeznany, może zranić zwierzę w taki sposób, że stanie się jeszcze bardziej rozjuszone i agresywne. Ponadto plusem przemawiającym na korzyść gazu jest jego poręczność i wielkość- broń, szczególnie większych gabarytów, potrafi być niesamowicie ciężka, co skutecznie może zniechęcić do jej noszenia.


Jak poprawnie użyć gazu

Jeśli znajdziesz się oko w oko z niedźwiedziem, a posiadasz gaz pieprzowy, zachowaj zimną krew. To pierwsza i podstawowa zasada.  Pozwoli Ci sprawnie myśleć i działań. Po pierwsze  jeśli zwierzę jest już w zasięgu Twojego wzroku, ale nie rusza do ataku, postaraj się nic nie robić. Na pewno nie uciekaj ani nie biegnij- to tylko zachęci niedźwiedzia do ruszenia za Tobą w pościg. Interweniować zacznij, gdy zwierzę zbliży się stosunkowo blisko- wtedy celuj w pysk i zacznij rozpylać gaz. Udowodniono, że produkt jest skuteczny w niemal stu procentach przypadków.

Google+