Wczytuję dane...

Gdy kupujesz gaz pieprzowy...

Gaz pieprzowy jest jednym z najskuteczniejszych produktów umożliwiających nam skuteczną samoobronę. Niewielki i podręczny idealnie nadaje się do schowania w damskiej torebce lub, jeśli wybieramy się na zwykły spacer, nawet do kieszeni bluzy czy spodni. Wbrew pozorom produkt jest w stanie skutecznie zatrzymać agresora na tak długo, by niedoszła ofiara była w stanie uciec i wezwać pomoc. Jeśli decydujemy się na zakup gazu pieprzowego, musimy jednak pamiętać o kilku rzeczach.

Rozmiar gazu

Pierwsze pytanie, jakie musimy sobie zadać, dotyczy rozmiaru gazu. Zamierzamy poruszać się szybko, dużo i aktywnie, ale nie mamy miejsca, by zabrać ze sobą większy produkt? Zdecydujmy się na małą jednostkę, którą łatwo będzie ukryć w kieszeni. Mamy wtedy pewność, że gaz jest zawsze pod ręką, co wzmocni nasze poczucie bezpieczeństwa. Jeszcze lepszym pomysłem mogą okazać się breloki lub klipsy z gazem, idealne dla biegaczy i osób pozostających w ciągłym ruchu. Jeśli na ogół czujemy się bezpiecznie, a gaz chcemy zabrać ze sobą tylko w momencie wyprawy do niebezpiecznych dzielnic lub na imprezę- śmiało możemy zainwestować w produkt większych rozmiarów- powyżej 4 uncji jednostek gazu.


Jak nosić?

Drugą istotną kwestią jest sposób noszenia produktu. Chcemy go umieścić w torebce, kieszeni, przy pasku spodni czy może wybierzemy produkt, który będzie miał w sobie ukryty pojemnik aerozolowy (mowa na przykład o długopisie)? Na rynku dostępne są również specjalne kabury, do których można włożyć produkt- dotyczy to szczególnie większych jednostek. Miejsce i sposób noszenia gazu są tak naprawdę dowolne- małe produkty można zawiesić nawet na pęku kluczy. Ważne jest natomiast, czy potrafimy obchodzić się z gazem i nie zrobimy nim krzywdy sobie ani żadnej osobie postronnej- jeśli nie jesteśmy pewni jak obsługiwać zakupiony przez nas produkt, poradźmy się specjalisty, a sam gaz przechowujmy w sposób szczególnie ostrożny. W momencie, w którym stajemy się posiadaczem produktu, warto poznać wszystkie aspekty jego posiadania i używania. Możliwości jest naprawdę dużo- wystarczy, że będziemy ich świadomi.

Aspekty prawne

Używanie gazu pieprzowego w Polsce jest całkowicie legalne. Zgodnie z brzmieniem ustawy z 1999 roku o broni i amunicji pojemniki aerozolowe, za pomocą których gaz pieprzowy jest rozpylany, nie są uznane za broń, a co za tym idzie- można się nimi posługiwać. Oczywiście jeśli gaz pieprzowy zostanie użyty jako narzędzie ataku bez wyraźnych przyczyn (czyli nie w celu obrony osobistej) sprawca będzie odpowiadał za atak. Określone są również warunki, w których nie należy stosować gazu- mowa o małych, niewentylowanych pomieszczeniach, ponieważ raniony zostanie nie tylko napastnik, ale prawdopodobnie również osoba używająca gazu. Używanie produktu zabronione jest również podczas imprez masowych- ze względu na bezpieczeństwo zgromadzonych uczestników i możliwość nieumyślnego rozpylenia gazu na grupę osób postronnych.


Przeczytaj jeszcze:

Bezpiecznie na randce w ciemno 

Kieszonkowy must have!

Broń bez zezwolenia.Typy i rodzaje.

Google+