Wczytuję dane...

Gdy przeciwnik atakuje Cię gazem...

Według policyjnych statystyk poziom bezpieczeństwa w naszych miastach i wsiach wciąż powoli spada, mimo to wielu z nas nie czuje się bezpiecznie w swojej okolicy, zwłaszcza po zmroku.  Jednak liczba napadów, zwłaszcza na północy kraju i to w dużych miastach jak Chorzów, Katowice ale też i Poznań, co pokazała ostatnio opublikowana kryminalna mapa Polski  i tak niepokoi. Więc spada poziom przestępczości, jednak poczucie bezpieczeństwa obywateli nie rośnie. Często musimy uważać, unikać różnych miejsc, sytuacji, zwłaszcza po zmroku. 

Niebezpieczne sytuacje

Bardzo modna ostatnio stała się aktywność fizyczna. biegania, jeżdżenie rowerem, nordic walking, czy choćby spacery. Aktywność fizyczna  jest trendy, fit, służy zdrowiu i urodzie, choć, zwłaszcza ta wieczorne do najbezpieczniejszych  nie należy, zwłaszcza gdy biegamy czy jeździmy na rowerze  sami. Zawsze może z krzaków wychylić się ktoś z gazem, napaść nas i okraść. To samo może nas spotkać gdy wracamy wieczorem z pracy, jedno użycie gazu pieprzowego  unieruchomi na  kilka chwil i w tym czasie złodziej zdąży wykraść nam torebkę. Zresztą gaz zwykle mieści się w małym pojemniku, wszędzie można go kupić, drogi nie jest, wiec często wpada w nieodpowiednie ręce. 
Taka sama sytuacja może nas spotkać przy samochodzie, na parkingu, na stacji benzynowej. Wystarczy chwila naszej nieuwagi, zapatrzenie się, i już mamy gaz na oczach, za to kluczyki w ręku napastnika, którym zanim my zaczniemy znów dobrze widzieć odjedzie naszym samochodem w siną dal. 

Gaz pieprzowy

Musimy wiedzieć, że gaz jest środkiem bezpiecznym, ale bardzo drażniącym. Wywołuje podrażnienia oczu, czasem bardzo silne, podrażnia też drogi oddechowe. Może powodować reakcje alergiczne, jego skutkiem mogą też być problemy ze wzrokiem. 

Jak więc obronić się przed gazem? 

· Gdy widzisz, że ktoś chce zaatakować cię gazem koniecznie zakryj twarz – gaz najsilniej działa na oczy, nos, usta – powoduje silnie pieczenie oczu i problemy z oddychanie, jeśli zasłonisz twarz zniwelujesz choć w części jego działanie, 
· Uciec do pomieszczenia – tam gaz da się we znaki i poszkodowanemu, i agresorowi 
· Spróbować uderzyć przeciwnika w rękę w której ma gaz, tak by przynajmniej nie psiknął nam prosto w twarz 
· Krzycz – może ktoś przyjdzie ci z pomocą, najlepiej krzyczeć, że się pali, że jest pożar na to hasło reaguje najwięcej ludzi 
· Naszym sprzymierzeńcem może okazać się wiatr –  stań z wiatrem, wtedy siła rażenia będzie mniejsza,
· Idź na kurs samoobrony – jeśli mieszkasz w niebezpiecznej okolicy, albo w niej często bywasz, ktoś już cię napadł i się boisz, nie zwlekaj, naucz się bronić. 

Jak zniwelować działanie gazu?

· Specjalne chusteczki,  które można nabyć w sklepach – niwelują działania gazu, wystarczy wytrzeć nimi twarz, zwłaszcza oczy, by nie piekło i by skutki ataku gazem było o wiele mniejsze. 
· Woda -  jeśli nie masz chusteczek, pozostaje ci tylko woda, i to najlepiej zimna, ciepła tylko pogorszy sprawę. Spłucz nią obficie oczy, twarz, możesz nawet przepłukać gardło. 
· Koniecznie zdejmij ubrania na których jest gaz, jeśli to możliwe wyjdź na świeże powietrze, by gaz jak najszybciej się ulotnił. 
· Jeśli nic nie pomaga,  uda się do lekarza.

Przeczytaj jeszcze:

Gdy przeciwnik atakuje Cię pałką (jak się obronić)?

Praktyczne akcesoria do gazów pieprzowych

Broń bez zezwolenia.Typy i rodzaje.

Google+