Wczytuję dane...

Kubotan — plusy i minusy broni do samoobrony.

Kubotan zwany również yawarą to prosta w konstrukcji broń, która została wynaleziona w 1947 roku przez profesora Matsuyamę. Jej korzenie sięgają starej japońskiej szkoły walki. Kubotan to zazwyczaj krótki szpikulec o ok. 14 cm długości wykonany z twardego materiału: tworzywa sztucznego lub w bardziej agresywnym wariancie — z metalu. Kubotan może posiadać płaski lub ostry koniec. Zaliczany jest do najprostszych i najskuteczniejszych broni krótkich.

Technika samoobrony kubotanem nie jest zbyt skomplikowana, niemniej jednak dla pewności warto po zakupie trochę poczytać na ten temat, poćwiczyć, a najlepiej wybrać się na podstawowe zajęcia z samoobrony, aby w praktyce móc przećwiczyć najważniejsze ciosy. Trzeba pamiętać, że ciosy zadawane yawarą/kubotanem (o ile są wykonane poprawnie) wywołują wyjątkowo ostry ból u przeciwnika.

Jakie są plusy użycia kubotanu?

1. Ma niewielkie rozmiary, można go łatwo zamaskować. Kubotan jest w istocie niczym więcej niż „kijkiem” z twardego materiału. Można go nosić jako brelok do kluczy. Może być wykonany w formie taktycznego pióra lub “stworzony” z jakiegokolwiek cylindrycznego obiektu jak szczotka do włosów, długopis lub po prostu drewniany kij z ostrym końcem. Jego mały rozmiar oznacza również, że jest lekki. Można go łatwo przenosić i przechowywać.

2. Wielokrotnego użytku. Ten rodzaj broni do samoobrony nie wymaga żadnych nakładów dodatkowych, jak baterie lub płyny, które wymagają wymiany. Brak w nim części ruchomych czy elementów elektronicznych. Kubotan prawdopodobnie nigdy nie będzie wymagać wymiany.

3.  Różne warianty. Choć podstawowy kubotan to twardy plastik, pręt z teksturą w sekcjach chwytających, można też nabyć kubotany w wersjach bardziej zaawansowanych (twardszy materiał, ostry koniec itp.)

4. Uniwersalny. Kubotan to broń, którą może stosować każdy. Szczególnie polecany jest jako broń do samoobrony dla kobiet (np. przed napaściami np. o charakterze rabunkowym czy seksualnym)

5. Legalny. Kubotan to broń, która w polskim prawie jest legalna. A to oznacza, że do jego zakupu i posiadania nie jest wymagane żadne specjalne zezwolenie. Kubotan warto kupić w sprawdzonym i dobrym sklepie z artykułami do samoobrony (np. hotspray.pl)

Jakie są minusy obrony kubotanem?

1. Kubotanem możesz bronić się tylko z bliskiej odległości. Ponieważ to małe narzędzie, użytkownik jest ograniczony przez jego wielkość i odległość ramienia. To oznacza, że ​​osoba atakująca musi być dość blisko, aby przybrać podczas obrony odpowiednią postawę oraz zadać właściwe ciosy.

2. Trening. Jest potrzebny w przypadku każdej broni do samoobrony. Efektywność kubotanu wzrasta proporcjonalnie do umiejętności osoby jaka się nim posługuje.  Z tego względu po zakupie kubotanu warto wybrać się na podstawowy kurs samoobrony, na którym dowiemy się jak skutecznie wykorzystywać to proste narzędzie do walki, jakim jest kubotan.

Google+