Wczytuję dane...

Jak leczyć się po ataku gazu pieprzowego?

Coraz więcej osób decyduje się na zakup gazu pieprzowego; nosząc go przy sobie czują się bezpieczniej i są przygotowane na wypadek ewentualnej napaści. Popularność tego rodzaju broni ma jednak także swoje wady – często trafia w posiadanie osób agresywnych, gotowych wykorzystać ją do innych celów niż samoobrona. To z kolei oznacza, że gaz pieprzowy może zostać użyty także do ataku na inną osobę. Co zrobić, gdy to my padniemy ofiarą takiej napaści?

Jakie są skutki użycia gazu pieprzowego?

Osoba, która nigdy wcześniej nie używała gazu pieprzowego ani nie miała okazji obserwować skutków użycia tego rodzaju broni, może być zaskoczona. Gaz pieprzowy wywołuje silne pieczenie, prowadzące najczęściej do łzawienia; zaatakowana osoba ma także problemy ze złapaniem oddechu, traci orientację, jest oszołomiona; często dochodzi nawet do chwilowej utraty wzroku. Należy zaznaczyć, że wszystkie wymienione reakcje organizmu są krótkotrwałe, gaz pieprzowy nie wywołuje również żadnych trwałych uszkodzeń. Nie zmienia to jednak faktu, że osoba potraktowana gazem pieprzowym jest w pierwszej chwili całkowicie bezbronna, a przez kilka następnych godzin może zmagać się ze skutkami użycia tej broni.

Co zrobić, gdy zostaniemy zaatakowani?

Gaz pieprzowy z założenia służy do samoobrony – jest idealną bronią w momencie, gdy ktoś zdecyduje się nas zaatakować. Gaz nie wyrządza trwałej krzywdy, ale skutecznie ostudza niebezpieczne zapędy przeciwnika i pozwala na obezwładnienie go lub jak najszybsze opuszczenie miejsca zdarzenia. Co jednak zrobić w przypadku, gdy to my sami staniemy się ofiarą ataku? Musimy przecież pamiętać, że zakup gazu pieprzowego jest całkowicie legalny, a dostęp do produktu mają wszystkie osoby pełnoletnie. Może się zatem okazać, że gaz zostanie nabyty przez osobę, która wykorzysta go do zupełnie innych celów – na przykład do napadania na przypadkowych przechodniów. Co zrobić, gdy to my zostaniemy zaatakowani? Po pierwsze, musimy bezwzględnie zachować spokój – panika w niczym nam nie pomoże. W zależności od tego, gdzie miało miejsce zdarzenie oraz jaki był jego charakter (celowa napaść czy może przypadek) należy podjąć odpowiednie kroki.

Leczenie po ataku gazem pieprzowym

Co zatem należy zrobić, gdy my lub osoba nam towarzysząca zostajemy zaatakowani gazem pieprzowym? Jeśli zdarzenie miało miejsce w zamkniętym pomieszczeniu, należy jak najszybciej je opuścić, otwierając uprzednio okna. W dalszej kolejności należy pozbyć się ubrań, które zostały spryskane gazem, a także przemyć skórę zimną, bieżącą wodą; wystarczyć może także zwykłe przetarcie danego miejsca wilgotną szmatką (należy omijać jedynie oczy).

Jeśli pomagamy komuś, kto został zaatakowany gazem pieprzowym, przed udzieleniem mu pomocy załóżmy rękawice ochronne (o ile oczywiście jest to możliwe). Po zakończeniu czynności należy bezwzględnie umyć ręce wodą z mydłem.

Na rynku dostępne są także preparaty, które szybko neutralizują efekty działania gazu pieprzowego – na przykład chusteczki Sudecon zmniejszają czas trwania podrażnienia do 15 minut. Świetnie sprawdza się w takich sytuacjach także adapter SABRE, przeznaczony do dokładnego przemywania oczu.

Google+