Wczytuję dane...

Gaz łzawiący a gaz pieprzowy – różnice

Na pierwszy rzut oka różnice między gazem łzawiącym a pieprzowym wydają się niewielkie – oba są kwalifikowane jako gazy obronne i paraliżujące. O największym podobieństwie można mówić w przypadku porównywania reakcji organizmu człowieka wywoływanych przez gaz – dochodzi przede wszystkim do oślepienia, uniemożliwiającego podjęcie jakiejkolwiek czynności w przeciągu przynajmniej kilku minut. Co zatem różni gaz łzawiący i pieprzowy?

Gazy obronne – ogólne informacje

Obecnie gazy obronne są wytwarzane na ogół z trzech rodzajów składników – CS, CN i OC. Pierwsza dwa są wykorzystywane do produkcji gazów łzawiących, natomiast trzeci – Oleoresin Capsicum – do produkcji gazu pieprzowego.

Gazy łzawiące są gazami syntetycznymi, natomiast gaz pieprzowy to gaz biologiczny i palny zarazem. W przypadku gazów łzawiących głównym skutkiem ich użycia jest podrażnienie tkanek błon śluzowych, czyli okolic oczu, nosa, gardła i płuc; objawia się to zazwyczaj intensywnym łzawieniem i wydzielaniem śluzu. Z kolei w przypadku gazu pieprzowego zachodzą nieco inne procesy – poszkodowany doznaje uczucia intensywnego pieczenia, ciężko mu złapać oddech, jest także nieco zdezorientowany, a nawet – chwilowo oślepiony. Oznacza to zatem, że gaz pieprzowy w inny sposób oddziałuje na tkanki błon śluzowych, ale dla obserwatora z boku reakcja na zastosowanie obu gazów jest bardzo podobna.


Gaz łzawiący i pieprzowy: różnice

Odmienny skład to nie jedyna różnica między gazem łzawiącym a pieprzowym. Po pierwsze, gazu łzawiącego na ogół używają jedynie służby mundurowe (chociaż posiadanie obu rodzajów gazu jest legalne). To właśnie gaz łzawiący, a nie pieprzowy, znacznie częściej służy rozgonieniu agresywnych demonstrantów. Z kolei gaz pieprzowy stał się ulubioną bronią osób podróżujących samotnie, w opuszczone miejsca, lub po prostu obawiających się o swoje życie i zdrowie.

Co ciekawe, o ile w przypadku gazu pieprzowego reakcja na jego użycie jest mimowolna, o tyle jeśli chodzi o gaz łzawiący – nie do końca. Jakie to ma znaczenie? Oznacza to, że użycie gazu pieprzowego będzie skuteczne w każdym przypadku; niezależnie, czy chodzi o zbłąkanego, agresywnego psa, zwykłego napastnika czy osobę działającą pod wpływem narkotyków. Gaz łzawiący nie działa bowiem na osoby, które są w jakimś stopniu odporne na ból (czyli właśnie na osoby pod wpływem alkoholu czy innych używek).

Co jeszcze warto wiedzieć?

Różnicę można zaobserwować także w momencie, gdy przeciwnik zostanie trafiony gazem. W przypadku gazu łzawiącego wystarczy, że wyziew choć w części trafi w okolice oczu czy nosa przeciwnika – i tak okaże się skuteczny. Inaczej jest jednak, gdy zdecydujemy się użyć gazu pieprzowego; chcąc osiągnąć zamierzony efekt (czyli oślepienie przeciwnika) należy bardzo dokładnie wycelować. Aby było to możliwe, należy znaleźć się tuż przed napastnikiem, a pojemnik z gazem trzymać pionowo. Gaz pieprzowy i obronny możesz kupić w sklepie internetowym Hotspray. Zapraszamy!


Google+