Wczytuję dane...

Gdy przeciwnik atakuje Cię pałką (jak się obronić)?

Na co dzień większość z nas stara się unikać niebezpiecznych sytuacji. Nie bywamy specjalnie w podejrzanych dzielnicach, unikamy miejsc niebezpiecznych. Ale czasem po prostu się nie da. Bandyta z pałką w ręku możemy nas napaść właściwie wszędzie. Może na nas czekać w garażu pod naszym blokiem, może stać wieczorem pod osiedlowym sklepem i zechcieć nas zaatakować gdy odmówimy mu pieniędzy. Grupę podejrzanych typów z palkami w rękach możemy spotkać wracając wieczorem do domu z imprezy czy z pracy, podczas spaceru z psem po lesie, na meczu piłkarskim, w dyskotece czy klubie, właściwie wszędzie jeśli będziemy mieli pecha.



Pałka – niebezpieczne broń obuchowa.

Pałka teleskopowa inaczej zwana batonem często stosowana jest przez policję i inne służby mundurowe, przez ochroniarzy, jest też popularnych narzędziem do samoobrony, choć często bywa używana do atakowania. Należy do jednych z najbardziej niebezpiecznych narzędzi, zwłaszcza jeśli znalazła się w rękach kogoś kto umie sprawnie się nią posługiwać, i zadawać celne ciosy. Uderzenia nią są silne, a uzbrojony w nią przeciwnik trudny do pokonania. Dodatkowo nie ma konieczności posiadania na nią pozwolenia, więc kupić może ja każdy, stąd często widywana jest w rękach osób które za spokojnych obywateli ciężko uznać. 

Techniki obrony przed pałką:


• Ucieczka – chyba najlepsza i znana każdemu metoda samoobrony, jeśli widzimy, że nie mamy szans, że przeciwnik jest silniejszy, na dodatek uzbrojony, biegnijmy ile sił w nogach.
• Skracanie dystansu – ma na celu zminimalizowanie siły uderzenia, bo największa siła jest na końcu pałki, skracając dystans nie dajemy agresorowi możliwości uderzenia z całą siłą.
• Zablokowanie ciosu – blok to technika defensywna, ma na celu zatrzymanie ataku - jeśli chce nas uderzyć z góry blokujemy go, bloki mogą być górne, dolne i boczne,
• Dźwignia – celem dźwigni jest skręcanie, rozciąganie, ściskanie stawów, powoduje jednocześnie i ból, i nie pozwala przeciwnikowi wykonywać ruchów.
• Przechwycenie pałki –jeśli mamy refleks, sporo siły, możemy po prostu spróbować odebrać agresorowi pałkę.
• Kontratak – jeśli widzimy, że ktoś chce nas zaatakować, nie czekajmy, bądźmy pierwsi. Uderzmy go w twarz ręką czy łokciem, kopnijmy w kolano bądź w krocze, spróbujmy poddusić.
• Użyć przedmiotu jaki mamy pod ręką – kija leżącego obok, parasola, nawet torebki.
• Zastosowanie gazu pieprzowego. Jeśli mamy go przy sobie nie wahajmy się. Użyjmy od razu i uciekajmy.

Stosując te metody uważajmy i broniąc się przed agresorem, by nie przekroczyć granic obrony koniecznej.

Co zrobić by nie dać się zaskoczyć? 


Jeśli mieszkamy w niebezpiecznej okolicy, w której ataki z pałką się zdarzają pozostaje nam jedno – przeciw działać. Czyli najlepiej zapisać się na kurs samoobrony, lub na któryś z kursów sztuk walki, zwłaszcza na te które używają różnego rodzaju broni – pałek, kijów. Będziemy umieli walczyć taką bronią, będziemy też wiedzieli jak się przed nią obronić.


Google+